Steen Jakobsen: Sme na začiatku roka veľkých zmien

Od čínskeho rozvoja elektrifikácie, cez možnú recesiu v Spojených štátoch amerických, až po ironický vývoj kryptomien, to všetko môže zásadným spôsobom ovplyvniť finančné trhy v tomto roku. A je tu aj monopolistické správanie technologických firiem a kríza na blízkom východe, ktoré môžu podľa Saxo Bank zamiešať kartami.

Čína bude motor najväčších inovácií, aké svet zažil

Vzhľadom na to, že Čína tvorí 50 percent svetového ekonomického rastu a rastu úverov, je tým najdôležitejším trhom sveta, pokiaľ ide o vytváranie trendov a úverové impulzy. Myslím si, že Čína bude čoskoro hlavným motorom vôbec najväčších inovácií, aké svet doteraz zažil. Predovšetkým v oblasti elektrifikácie a elektromobility.

Vzhľadom k tomu, že hlavným problémom Číny je znečistenie ovzdušia, elektromobily predstavujú dostupné riešenie. Zároveň sú aj dôležitou časť ambiciózneho čínskeho plánu ako získať pozíciu svetového ekonomického lídra. Posun smerom k elektrifikácii tu preto získava čoraz viac na sile. Do roku 2020 plánuje napríklad spoločnosť Volvo, ktorú vlastnia Číňania, elektrifikovať všetky modely, ktoré ponúka. Popredný čínsky výrobca automobilov BYD predpokladá , že do roku 2030 budú na elektrinu všetky autá, ktoré produkuje.

Google, Amazon a Apple fungujú ako monopoly

V roku 2018 by sme si mali všímať dôležité technologické spoločnosti, ako Google, Amazon a Apple, ktoré fungujú na svojich trhoch v podstate ako monopoly. Tieto spoločnosti nemajú takmer žiadnu konkurenciu. To vysvetľuje ich obrovské zisky, ktoré umožňuje nedostatočná regulácia trhu. Títo veľkí hráči preto môžu voči zákazníkom udržiavať svoju monopolistickú cenovú politiku. Okrem iného má tento stav negatívne ekonomické dopady aj na budúcu produktivitu, investície a výskum a vývoj.

Rusko a Čína vytvoria svoje vlastné kryptomeny, Bitcoin sa dočká prvej regulácie

Bitcoin sa síce považuje za kryptomenu, ktorá je decentralizovaná, protivládna a zameraná proti establishmentu, no všetci účastníci tohto trhu sú tak či tak na internete, ktorý je najregulovateľnejším miestom na svete. Čoskoro tak pravdepodobne dôjde k situácii, keď túto protivládnu menu začnú niektoré vlády regulovať. Rusko a Čína budú navyše možno prvými krajinami, ktoré vytvoria svoje vlastné kryptomeny, čo bude svojím spôsobom značne ironické.

Budúcnosť bitcoinového trhu je dnes možné len ťažko predpovedať, pretože aj keď sú kryptomeny v súčasnosti veľmi populárne, obchodujú sa v podstate len jednosmerne. Hneď ako sa Bitcoin a ostatné kryptomeny objavia na veľkých burzách futures, trh sa zmení na dvojsmerný a krátke pozície, ktoré špekulujú na pokles hodnoty, sa budú obchodovať ľahšie a budú sa objavovať čoraz častejšie.

Americké dlhopisy buď zvíťazia alebo padnú

Rok 2018 bude rokom, keď americké dlhopisy "zvíťazia alebo padnú". Buď sa u nich objaví nulová, alebo trojpercentná úroková sadzba. Ak dokážeme prerušiť 30-ročný klesajúci trend, bude to znamenať jednu z najväčších zmien trendu v mojom živote. Vznikne tak až 80 percentná pravdepodobnosť americkej recesie v roku 2018. No tak či tak neočakávam, že by trend s nulovou úrokovou sadzbou vydržal až do roku 2019.

Stredný Východ doplatí na geopolitické riziká

Na Strednom Východe viedli udalosti, ako minuloročné vydanie saudských dlhopisov a hlbšia likvidita kapitálových trhov, k pozitívnym výsledkom. V roku 2018 ale môžeme očakávať odlišný vývoj.

Geopolitické riziká v regióne totiž minulý rok spôsobili, že zahraniční investori pristupovali k regiónu s väčšou opatrnosťou, a väčšina z nich si dala pauzu. To bude mať negatívny dopad na ekonomický rast krajín, ktoré sú súčasťou Rady pre spoluprácu arabských štátov (GCC). Predpokladám, že ten v roku 2018 dosiahne hodnotu jedného percenta.

Malé a stredné podniky predstavujú vo vyspelých krajinách významnú súčasť ich ekonomík. Ak má tento sektor podporiť ekonomiku, musí sa stať väčšou súčasťou aj v krajinách GCC. Najsilnejšie ekonomiky sveta čerpajú svoju silu práve zo sektora malých a stredných podnikov. Sú dôležité pre tvorbu dlhodobého rastu, pretože umožňujú alokáciu úverov a produktivity do efektívnejšieho a flexibilnejšieho súkromného sektora. Preto je dlhodobá efektivita arabských štátov bez malého a stredného podnikania nemožná.

zdroj: SAXO BANK
autor: Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank