Tesla sklamala, Netflix pozitívne prekvapil. Čo sa dá vyčítať o budúcnosti z najnovších výsledkov kľúčových spoločností?

29.01.2024 (15:30)

Netflix prekonal v poslednom štvrťroku minulého roka odhady keď ohlásil nárast v počte predplatiteľov o 13,1 milióna v porovnaní s odhadom 8,9 milióna. Rovnako, aj tržby sa vyvíjali lepšie, hoci trochu zaostali v ziskovosti na akciu. Jediná negatívna vec je, že Netflix stále nesprístupnil hry napriek svojej masívnej distribučnej platforme.

„Pre dlhodobých investorov zostáva táto príležitosť kľúčovým potenciálnym katalyzátorom do budúcnosti,“ hodnotí akciový stratég Saxo Bank, Peter Garnry.

Výsledky spoločnosti ASML za 4. štvrťrok ukazujú vysoký príjem objednávok na úrovni 9,2 miliardy EUR v porovnaní s odhadovanými 3,6 miliardy EUR. Generálny riaditeľ spoločnosti uviedol, že polovodičový priemysel dosiahol svoje dno a vstupuje do fázy oživenia. Napriek týmto povzbudivým signálom zostáva ASML vo výhľade na fiškálny rok 2024 konzervatívny, pričom sa drží svojich vyhlásení spred troch mesiacov, že príjmy budú v roku 2024 stagnovať. No rok 2025 by sa mal stať pre ASML významným rokom napriek tomu, že podiel Číny na tržbách poklesne. Šéf firmy hovorí, že generatívny boom AI nemôže nastať bez ASML. „Pokročilé čipy AI totiž vyžadujú EUV (stroje vytvárajúce extrémne ultrafialové žiarenie) a ASML má v súčasnosti 100%-ný podiel na trhu týchto strojov, takže vyhliadky spoločnosti vyzerajú optimisticky,“ vysvetľuje P. Garnry.

Biznis skladovania energie by mohlo byť pre Teslu to, čo bolo AWS pre Amazon

Tesla sa nachádza na rázcestí. Rast sa spomaľuje a hrubé marže sú pod tlakom. Spoločnosť čelí viacerým rizikám, vrátane rastúcich úrokových sadzieb, spomalenia dopytu po elektrických vozidlách, boja Elona Muska o väčšiu kontrolu, mzdových tlakov a rastúcej konkurencie. Akcionári Tesly by sa mali v roku 2024 podľa odborníka Saxo Bank pripraviť na väčšiu volatilitu a potenciálne sklamania.

Tesla dosiahla v poslednom štvrťroku 2023 hrubú maržu na úrovni 17,6 % v porovnaní s odhadovanými 18,1.%. Dôvodom sú nižšie priemerné predajné ceny, keďže konkurencia sa zvýšila, najmä zo strany čínskych výrobcov elektrických vozidiel. Tržby dosiahli 25,2 miliardy USD, čo predstavuje medziročný rast na úrovni 3,5 %. Ide o najpomalší rast od 2. štvrťroku 2020, ktorý bol v čase vypuknutia pandémie najviac bolestivým štvrťrokom pre svet vôbec.

Tesla navyše hovorí, že „rast objemu predaja v roku 2024 môže byť výrazne nižší ako v roku 2023. Musk v rozhovore pre analytikov povedal, že Tesla je medzi „dvomi vlnami rastu“ a že rok 2024 bude prechodným rokom pred ďalšou vlnou rastu. Spoločnosť uviedla, že zvyšuje výrobu Cybertruck a že má kapacitu na výrobu až 125 000 kusov ročne, ale že nábeh výroby bude nejaký čas trvať, pretože jeho dizajn je komplikovanejší ako pri iných modeloch. Tesla okrem toho uviedla, že pracuje na lacnejších modeloch novej generácie, ktorých začiatok výroby je naplánovaná na polovicu roku 2025. Hovorí sa, že jedným z nových modelov bude kompaktný crossover. Nakoniec Elon Musk urobil všetko, čo mohol, aby vykreslil optimistickú budúcnosť okolo samoriadiacich áut a robotiky a povedal, že existuje „dobrá šanca“, že Tesla môže dodať prvé modely svojho robota Optimus budúci rok.

Celkovo Tesla ukončila rok 2023 s 19.%-ným rastom tržieb, ale bez jednorazových položiek klesol o 29%, keďže cenové tlaky zasiahli maržu. „Minulý rok sa napriek tomu zapíše do histórie ako rok, ktorý transformoval odvetvie elektromobility a Tesla bude pravdepodobne v budúcnosti patriť do víťaznej skupiny výrobcov,“ hovorí akciový stratég Saxo Bank. Dodal, že jedna vec je výkonnosť spoločnosti, druhá vec je cena akcií. „Očakávania boli veľmi vysoké a cenu akcií jasne ovplyvňuje tzv. „Musk premium“. Takže keď dôjde k poruchám v raste, na cenu akcií to bude mať negatívny vplyv. Tento rok bude nepochybne pre Teslu prechodným rokom a akcionári by sa mali pripraviť na väčšiu volatilitu a potenciálne sklamanie,“ varuje.

Malým majákom prísľubu pozitívneho prekvapenia je podnikanie Tesly v oblasti skladovania energie, ktoré v roku 2023 viac ako zdvojnásobilo počet inštalácií na 14,7 GWh a zaknihovala tržby vo výške 1,4 miliardy USD. „Je o tom ešte priskoro hovoriť, ale podnikanie v oblasti skladovania energie by mohlo byť „AWS (cloud pre Amazon) spoločnosti Tesla,“ hodnotí odborník Saxo Bank.

tesla_1

tesla_2
Podľa Petra Garnryho jedným z podporných dôkazov, že na akciovom trhu sa zmenilo prostredie je, že kapitálové výdavky a výdavky na výskum a vývoj v sektoroch zdravotnej starostlivosti, IT a komunikačných služieb rastú od začiatku roku 2021 rýchlejšie ako v predchádzajúcich 10 rokoch pred pandémiou. „Tento vývoj ukazuje, že vyhliadky na rast sa zlepšujú a že často spomínaný tlak na rast produktivity je skutočný a možno príde v nasledujúcich rokoch. Ak je tomu tak, potom je to niečo, čo môže zabrániť poklesu úrokových sadzieb späť na nezvyčajne nízke úrovne, ktorých sme boli svedkami v nedávnej minulosti,“ dodáva Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank.
 
Zdroj: Saxo Bank, Foto: Sajjad Hussain M, Burst.shopify.com