Trend prenášania úverov by mal pokračovať

13.09.2016 (12:30)

Úrokové sadzby na trhu sú totiž výrazne nižšie, ako napríklad pred dvoma či tromi rokmi.




Refinancovanie úverov je medzi Slovákmi stále populárnejšie a trend prenášania úverov by mal pokračovať. “Úrokové sadzby na trhu sú výrazne nižšie, ako napríklad pred dvoma či tromi rokmi, a to je príležitosť pre klientov získať vďaka refinancovaniu lepšiu sadzbu. Pre porovnanie, v júli 2016 dosahovala dohodnutá priemerná ročná úroková miera pri novo poskytnutých spotrebných úveroch 10,3 %. Pred tromi rokmi to bolo 14,6 %,“ povedal hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš.

2016 tipsport

Ľudia najčastejšie refinancujú úvery po prázdninách, kedy si nabrali pôžičky na dovolenky. Ďalšia vlna refinancovania prichádza pred väčšími sviatkami, ako sú napríklad Vianoce, a v prípade väčších výdavkov,“ hovorí analytička ZUNO banky Ivana Pajtášová. Za osem mesiacov tohto roka tvorilo refinancovanie spotrebiteľských úverov v ZUNO banke 37 % celkového objemu úverov. “Za ostatné dva roky ide o 20-percentný nárast,“ dodala Pajtášová.

Už vlani zaznamenali banky na Slovensku podľa údajov Národnej banky Slovenska výrazný nárast záujmu o spotrebné úvery. “Mesačne poskytli obyvateľstvu v prvej polovici roka v priemere viac ako 200 miliónov eur. Tento trend je v tomto roku ešte výraznejší, mesačný priemer dosahuje 237 miliónov eur,“ skonštatoval Gábriš. Pod výrazný rast sa podpisuje aj trend refinancovania úverov, nakoľko aj úvery určené na splatenie starých záväzkov sú zahrnuté do týchto štatistík.

Podobný vývoj zaznamenáva aj ČSOB. Kým v roku 2015 tvorili refinančné úvery necelých 15 % produkcie spotrebných úverov v ČSOB, v roku 2016 tvoria 19 % produkcie. Počas prvých ôsmich mesiacov tohto roka ČSOB zaznamenala medziročne 18-percentný nárast priemernej výšky spotrebného úveru určeného na splatenie starých záväzkov.

Jedným z prvých hráčov v oblasti refinancovania boli na Slovensku nebankové spoločnosti, ktoré sa snažili vyplatiť drahšie pôžičky iných nebankových spoločností. Postupne sa k refinancovaniu pridávali aj banky. Ako uviedol výkonný riaditeľ portálu Finančný kompas Maroš Ovčarik, hlavným motívom bolo nahradiť staršie pôžičky drahých nebankových spoločností lacnejšími. K refinancovaniu sa postupne pridal pojem konsolidácia, ako špecifický typ refinancovania. Motívom bolo podľa Ovčarika spojiť viacero pôžičiek do jednej a platiť jednu mesačnú splátku.
 


Zdroj: SITA, Foto: redakcia