Úvery na bývanie ku koncu júna stúpli na sumu 23,37 mld. eur

31.07.2017 (14:38)

Objem úverov na bývanie na Slovensku ku koncu šiesteho mesiaca stúpol v medziročnom porovnaní o 14,4 %.

Ako informovala Národná banka Slovenska (NBS) na svojej internetovej stránke, ku koncu júna tak dosiahol 23,371 mld. eur. Naďalej dominovali iné úvery na nehnuteľnosti, ktorých stav predstavoval 15,259 mld. eur. Hypotekárne úvery tvorili 5,852 mld. eur. Objem úverov stavebného sporenia bol 2,26 mld. eur.

Vo financovaní bývania na Slovensku dominuje Slovenská sporiteľňa, ktorej podiel na celkovom objeme poskytnutých úverov dosiahol 27,74 %. Nasleduje VÚB banka s podielom 21,2 % a Tatra banka s 13,55 %. Slovenskej sporiteľni patrí prvá priečka najmä vďaka najvyššiemu podielu iných úverov na nehnuteľnosti, ktorý predstavoval 33,41 %. Pri klasických hypotekárnych úveroch najvyšší podiel mala VÚB banka na úrovni 43,61 %. Pri úveroch zo stavebného sporenia dominuje Prvá stavebná sporiteľňa s podielom 84,43 %.

Získajte vstupný bonus až 999 EUR

Úvery na nehnuteľnosti poskytuje 18 bánk. Licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov má osem bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne. Kým začiatkom roka 2010 ešte stále v portfóliu úverov na bývanie dominovali hypotéky, tak o pár mesiacov neskôr sa ich pomer znížil v prospech iných úverov na bývanie. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.


Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák