Úvery na bývanie ku koncu vlaňajška zase stúpli

01.02.2018 (08:30)

Objem úverov na bývanie na Slovensku ku koncu minulého roka stúpol v medziročnom porovnaní o 12,9 %.Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), ku koncu decembra tak dosiahol 24,76 mld. eur. Naďalej dominovali iné úvery na nehnuteľnosti, ktorých stav predstavoval 16,38 mld. eur. Hypotekárne úvery tvorili 6,06 mld. eur. Objem úverov stavebného sporenia bol 2,32 mld. eur.

Vo financovaní bývania na Slovensku dominuje Slovenská sporiteľňa, ktorej podiel na celkovom objeme poskytnutých úverov dosiahol 27,73 %. Nasleduje VÚB banka s podielom 21,33 % a Tatra banka s 13,78 %. Slovenskej sporiteľni patrí prvá priečka najmä vďaka najvyššiemu podielu iných úverov na nehnuteľnosti, ktorý predstavoval 33,02 %. Pri klasických hypotekárnych úveroch najvyšší podiel mala VÚB banka, na úrovni 44,8 %. Pri úveroch zo stavebného sporenia dominuje Prvá stavebná sporiteľňa s podielom 83,61 %.

Získajte vstupný bonus až 999 EUR


Úvery na nehnuteľnosti poskytuje 17 bánk. Licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov má sedem bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne. Kým začiatkom roka 2010 ešte stále v portfóliu úverov na bývanie dominovali hypotéky, tak o pár mesiacov neskôr sa ich pomer znížil v prospech iných úverov na bývanie. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.

 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia