Už aj Nike pociťuje, že spotrebiteľov zasiahla inflácia

29.06.2022 (15:30)

Akcie Nike reagovali na slabší ako očakávaný rast tržieb poklesom o 6 %. Vývoj naznačuje stabilné, alebo len mierne rastúce tržby v budúcom roku v stálych cenách. Aj výhľad na Čínu zostáva opatrný, pričom tento trh zohrával pre firmu negatívnu úlohu v predchádzajúcom štvrťroku.

Na náklady stále tlačia vyššie ceny za logistiku a komodity používané pri výrobe obuvi a odevov. Výpadky v dodávateľskej sieti tlačia zásoby vyššie, nakoľko viac tovaru stojí preprave. „Celkovo tak výsledky firmy Nike potvrdzujú, že spotrebiteľov inflácia už zasahuje a že Covidové lockdowny v Číne spôsobujú firmám orientovaným na koncového spotrebiteľa naďalej problémy,“ komentuje výsledky Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank.

Nike zasiahla Čína a cenové tlaky

Napriek tomu, že akcie Nike už klesli o 37 % z novembrového maxima, čo znížilo očakávania ohľadne ďalšieho vývoja, výsledky aj tak sklamali investorov a poslali akcie firmy počas hlavného obchodovania dole o 6 %. Tržby v 4. štvrťroku 2022 (ktorý končil 31.5.2022) klesli medziročne o 1 %. Bolo to kvôli oslabeniu predajov v Číne, kde tržby klesli o 20 % a v Severnej Amerike o 5 %. Lepšie výsledky dosiahli región EMEA (Európa, stredný východ, Afrika) a priamy kanál NIKE Direct – e-shop spoločnosti. Tie vzrástli o 20 % respektíve o 15 %. Zásoby spoločnosti mali na konci štvrťroka hodnotu 8,4 miliardy USD, čo je o 23 % viac v dôsledku tovaru v preprave. Firma tvrdí, že dopyt zostáva v porovnaní so zásobami stále silný a preto zvýšené zásoby pravdepodobne nepovedú k veľkým zľavám v budúcnosti.

Spoločnosť ďalej uviedla, že v nasledujúcom fiškálnom roku končiacom sa 31. mája 2023 hrubá marža pravdepodobne klesne až o 50 bázických bodov a tržby zostanú stabilné alebo budú rásť len mierne v menovo neutrálnom vyjadrení. Vzhľadom na inflačné tlaky sa to premietne do spomalenia predaja v objemovom vyjadrení v nasledujúcom roku. Nike pridal aj opatrné vyjadrenie ohľadom Číny, kedy nevylučuje ďalšie lockdowny a výpadky. „Celkovo sú prognózy Nike ďalším dôkazom toho, že spotrebitelia tvrdo pociťujú dôsledky inflácie,“ hovorí Peter Garnry zo Saxo Bank.
 
Zdroj: Saxo Bank, Foto: Ivan Sedlák