V Ázii slabne závislosť od Číny, čo vytvára nové príležitosti v regióne

17.02.2023 (15:00)

V Ázii slabne závislosť od Číny, čo potvrdzuje aj hospodárska nadvýkonnosť regiónu v roku 2022 napriek spomaleniu Číny. „Keď sa Čína znovu otvorí, pravdepodobne uvidíme nové modely dodávateľských reťazcov a viac regionálnej spolupráce, ktoré posunú význam Ázie v globálnej ekonomike vyššie,“ vysvetľuje Charu Chanana, trhová strategička Saxo Bank v prognóze banky na prvý kvartál.

Stupňujúce sa obchodné a technologické vojny medzi USA a Čínou podnietili mnohé firmy k diverzifikácii svojich dodávateľských reťazcov, aby tak znížili riziká vyplývajúce zo sankcií. Pandémia zdôraznila potrebu adresovať riziko koncentrácie závislosti od Číny. „Nakoniec vojenská invázia na Ukrajinu a jej vplyv na dodávky plynu do Európy stanovili pre mnohé krajiny, ktoré sú tradične v súlade s americkou zahraničnou politikou, jasný program, aby vyhodnotili odolnosť svojich dodávateľských reťazcov a prehodnotili svoj primárny spoľah na Rusko a Čínu a namiesto nich získavali zdroje od spojenecký krajín,“ hovorí Ch. Chanana.

Ázijské akcie začali rok 2023 vo veľkom štýle, keď index MSCI Asia Pacific a index MSCI Emerging Markets vstúpili v januári na býčí trh a prekonali americký index S&P 500. Poháňali ich najmä zmeny v politike Číny a slabší americký dolár. Vplyv riziká spomalenia globálnej ekonomiky, ako aj dlhodobo vysokej inflácie sa však nedá podľa nej vylúčiť. Ako ani to, že výhľad domáceho dopytu v Ázii spochybňuje aj nárast úrokových sadzieb v minulom roku.

 
Zdroj: Saxo Bank, Foto: Matthew Henry, Burst.shopify.com