V poslednom období banky zaznamenali vyšší počet falošných e-mailov

30.08.2019 (14:37)

Takzvané skimmingové podvody, čiže kopírovanie údajov z platobnej karty, sú aktuálne na ústupe.

Banky v ostatnom období zaznamenali vyšší počet falošných e-mailov, ktorých účelom je získanie citlivých informácií klientov a ich následné zneužitie. "Falošná komunikácia pôsobí mnohokrát až neuveriteľne dôveryhodne, preto môže byť náročné posúdiť, či ide naozaj o podvod," povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. Pravdepodobnosť kybernetických rizík možno znížiť opatrným prístupom či softvérovou ochranou, avšak odborníci sa zhodujú, že úplná ochrana je nemožná.

Pokiaľ klient dostane e-mail s odkazom do internetbankingu, ktorý ho vyzýva na prihlásenie sa alebo na zmenu údajov, ide o tzv. phishing. "V žiadnom prípade naň netreba klikať, či zadávať svoje údaje. Takáto komunikácia je podvodná a stránka len pripomína internetbanking, no v skutočnosti ide o falošnú stránku," varuje PR manažérka 365.bank Linda Gáliková.

To, že ide o podvodníka, možno podľa Gálikovej zistiť aj tak, že odosielateľ takéhoto e-mailu má iný alebo len podobný názov ako banka. V texte e-mailu sa môžu vyskytovať gramatické chyby, nesprávne skloňovanie, zlý slovosled alebo preklad z cudzieho jazyka. Samotný link neodkazuje na pravý internet banking, ale na falošnú stránku, ktorá sa len tvári, že je oficiálna. Banky sa zhodujú, že nikdy neposielajú klientom e-mail so odkazmi do internetbankingu, ani telefonicky nežiadajú citlivé údaje. "Ak klient svoje údaje zadal, je potrebné hneď kontaktovať banku," radí Žáčková.

V minulosti sa vyskytoval aj takzvaný skimming, čiže skopírovanie údajov z platobnej karty a odpozorovanie PIN. S týmito údajmi potom dokázal útočník vytvoriť kópiu platobnej karty. V tomto smere pomáhajú klientom aj samotné banky, ktoré filtrujú podozrivé operácie a preverujú u majiteľa, či ich skutočne uskutočnil on.

Slovenská sporiteľňa podľa jej hovorkyne Marty Cesnakovej používa na ochranu pred skimmingom softvér na odhaľovanie neštandardných platobných transakcií a pravidelne kontroluje, či ich bankomaty neboli mechanicky upravené. "Takzvané skimmingové podvody sú aktuálne na ústupe, keďže možnosti na zneužitie získaných dát sa zmenšujú. Aktuálne sa podvodníci viac zameriavajú na útoky v prostredí internetu," uviedla pre agentúru SITA Cesnaková.

Slovenská sporiteľňa zároveň radí chrániť si identitu. "Dávajte si pozor na informácie, ktoré o sebe poskytujete širokej skupine ľudí. Útočníci ako zdroj informácií často využívajú sociálne siete. Nikomu neposkytujte svoje osobné identifikačné údaje do služieb elektronického bankovníctva, napríklad prihlasovacie meno, heslo, PIN kódy, bezpečnostné kódy, čísla platobných kariet, kontrolné kódy a iné," dodáva Cesnaková.

 

Zdroj: SITA, Foto: Sajjad Hussain M, burst.shopify.com