V roku 2001 boli sprivatizované tri banky

19.12.2001 (00:00)

Došlo však aj ku krachu Devín banky - jej klientom sa muselo vyplatiť takmer 12 miliárd korún
V roku 2001 odštartovala aj privatizácia slovenských bánk. Sprivatizovaná bola Slovenská sporiteľňa, Všeobecná úverová banka (VÚB) a Investičná a rozvojová banka (IRB). Najväčšiu banku - Slovenskú sporiteľňu (SLSP) získala v januári rakúska banka Erste bank. Za 87,18% podiel v sporiteľni zaplatila 425 mil. eur (teda 18,4 mld Sk).
Druhou sprivatizovanou bankou bola VÚB. Získala ju talianska banka IntesaBCI. Investor získal vo VÚB 94,47% podiel za 550 mil. eur (asi 23,5 mld Sk). Cena za banku však nie je definitívna: bude určená až na základe auditu spoločnosti KMPG. Dovtedy zostane 20 % z predajnej sumy na viazanom účte.
Poslednou predanou bankou u nás je zatiaľ IRB. Jej novým majiteľom je maďarská banka OTP Bank, ktorá zostala na konci tendra jediným záujemcom o kúpu akcií. Za 92,55% podiel v tejto banke investor ponúkol 700 mil. Sk. Privatizácia banky sa ukončila 7. decembra podpisom privatizačnej zmluvy.

KRACH DEVÍN BANKY

Národná banka Slovenska (NBS) uvalila 24. augusta nútenú správu na Devín banku. To bol začiatok konca banky, ktorá mala veľké problémy už vlani. Vtedy jej však pomohla vláda. Štát mal banke požičať 60 mil. USD, ktoré mala získať deblokáciami ruského dlhu. Z tejto sumy však nedokázala deblokovať ani korunu. Dôvodom jej krachu boli nedostatky v hospodárení a nedostatočné pokrývanie rizík zo zlých úverov. Keď vlani vykázala stratu 2 mld Sk, mal situáciu vyriešiť vstup zahraničného investora. Ním sa mala stať japonská spoločnosť Japan Grade One Co., Ltd., ktorá mala zvýšiť kapitál banky o 3 mld Sk. Podľa NBS však bola táto spoločnosť založená v apríli tohto roka a dokumenty, ktoré predložila, boli falošné. Preto na Devín banku uvalila nútenú správu a v súvislosti s podvodom podala trestné oznámenie. Pomôcť banke odmietla aj vláda, a tak bol na ňu 28. septembra vyhlásený konkurz.

Zdroj: Národná Obroda,