Vianočné darčeky nakúpite lacnejšie v Maďarsku ale i v amerických e-shopoch

16.11.2017 (17:00)

Ak chcete objednať vianočné darčeky zo zahraničných eshopov, je najvyšší čas.
Koľko zaplatíte za nákup v zahraničí, závisí od výmenných kurzov, ale i cenových hladín. Napríklad potraviny sú spomedzi okolitých krajín najlacnejšie v Poľsku, najdrahšie v Rakúsku. Oblečenie a obuv sú zase najlacnejšie v Maďarsku. Na ceny v zahraničí majú vplyv spotrebné dane, či DPH. Určitú úlohu môže zohrávať aj veľkosť trhu.

V Česku aj Poľsku budú nákupy o niečo menej výhodné ako vlani, nakoľko euro sa v prípade českej koruny oslabilo o 4,65 % a v prípade poľskej meny o 1,05 %.

Nákupy v eshopoch

Aby stihli vianočné darčeky doraziť včas, mnohí ich už teraz objednávajú zo zahraničných e-shopov. Ako spoznať podvodné eshopy? Medzi tie najčastejšie patria aj britské, americké či čínske. Aj pri týchto nákupoch môžu spotrebitelia ušetriť podľa toho, ako sa darí euro voči tamojšej mene. Tento rok praje kúpychtivým spotrebiteľom vývoj amerického dolára. Euro sa voči nemu posilnilo v porovnaní s minulým rokom o 6,62%. To v praxi znamená, že si za rovnakú sumu môžu dovoliť Slováci nakúpiť viac ako vlani, prípadne že daný predmet kúpia lacnejšie. Ušetria tiež pri objednávaní tovarov z Číny, nakoľko euro oproti tamojšej mene posilnilo o takmer 5%. Naopak, o niečo drahšie ako pred rokom budú nákupy z britských e-shopov, keďže euro sa oproti britskej libre mierne oslabilo o 0,34%. Nákup darčekov pod stromček cez internet je veľmi pohodlný. Ľudia by však mali využívať iba tie eshopy, ktoré sú overené a zabezpečené. „Pri platení u obchodníkov s nezabezpečenou web stránkou, odporúčame neplatiť, resp. pristupovať maximálne opatrne, a to hlavne ak sa na ich stránku preklikli z reklamy na obľúbenej stránke. Pre čo najväčšiu mieru bezpečnosti klientom odporúčame využívať zabezpečené internetové platby, ktoré potvrdzujú prostredníctvom jedinečného SMS kódu,“ odporúča hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová. 2017-11-16-Vianočné nakupy-csobOBR
Zdroj: ČSOB, Foto: redakcia