Vianočné zvyky

Autor: redakcia Banky.sk
20.12.2017 (10:30)

Väčšina ľudí minie na vianočné darčeky do 200 Eur. Najviac utrácame na deti, ktoré dostávajú pod stromčekom priemerne 5,5 darčeka.
Drvivá väčšina ľudí trávi Vianoce doma alebo sa počas týchto dní domov vracia. Len každý siedmy – ôsmy Slovák zvykne sláviť Vianoce mimo svojej domácnosti, ale aj tak najmä v rodinnom kruhu. Na dovolenku odídu len 4 % Slovákov, väčšinou vo veku od 36 do 56 rokov.

Štedrosť Slovákov počas sviatkov dokazuje najmä ich plný stôl, kde vyhráva tradičný trojboj: polievka – ryba – šalát. Najčastejšou polievkou, ktorú Slováci pripravujú je kapustnica, ale ľudia varia aj hubovú, šošovicovú, rybaciu či mačanku. Skoro polovica ľudí začína štedré hodovanie ochutnaním oblátky s medom. Obľúbenou súčasťou sú aj opekance, ktoré pripravuje viac ako štvrtina Slovákov. Ich názov sa líši v závislosti od regiónu, a tak ich poznáme aj pod názvom bobaľky či pupáčiky.

Až 97 % rodín si nevie predstaviť Vianoce bez ryby. Štvrtina má kapra, ale na niektorých stoloch sa objavuje aj losos, sumec a iné druhy rýb. Najčastejšou prílohou je tradičný zemiakový šalát. Má ho až 74 % ľudí.

Neprehliadnite
Niet sa teda čomu čudovať, že priberanie cez Vianoce je častejšie ako dodržiavanie predvianočného pôstu. Kým pôst dodržiava menej ako tretina ľudí, takmer polovica Slovákov deklaruje, že počas „štedrých“ Vianoc priberie. Našťastie, väčšina (79 %) je po sviatkoch bohatšia „len“ o 1-3 kg.

Na výdavky spojené so sviatkami Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky, odporúča odkladať si peniaze priebežne počas roka. Ani počas Vianoc nemusíte ísť na dno svojich finančných možností. Ak si vopred naplánujete vianočné výdavky, po Vianociach nemusíte trpieť finančnýcmi suchotami.
 
Zdroj: Poštová banka, Foto: redakcia