Výsledky Tesly za 3. štvrťrok prekonali očakávania

23.10.2020 (17:00)

Americký akciový trh je uprostred sezóny oznamovania hospodárskych výsledkov za tretí kvartál. Doteraz spoločnosti z indexu S&P 500 vykazujú nárast zisku oproti druhému štvrťroku o 17 percent. Na budúci týždeň budú oznamovať svoje čísla veľké technologické firmy. Nárast ziskov tak bude pravdepodobne ešte vyšší.

Doterajší vývoj naznačuje, že sa lepšie darí tzv. rastovým spoločnostiam, ktoré dosiahli vyššie zisky ako tzv. hodnotové spoločnosti. Dokazuje to napríklad aj spoločnosť Tesla. Analytici očakávali jej pomerne silný rast. Reálne výsledky však boli ešte lepšie ako očakávania. Tržby firmy medziročne vzrástli o 39 percent.

Tesla zverejnila svoje dáta za uplynulý štvrťrok včera podvečer. Tak tržby ako aj zisky boli lepšie očakávania. Predaje dosiahli hodnotu 8,77 mld. dolárov. Ukazovateľ EBITDA stúpol na 1,39 miliárd dolárov. Marža tak dosiahla 15,9 percenta, čo je napríklad viac, ako Volkswagen dosiahol v druhom štvrťroku – 11,3 percenta.

Elon Musk povedal, že firma dokáže na budúci rok vyrobiť 850 tisíc vozidiel, čím vyvrátil obavy, ktoré sa objavili v druhom štvrťroku. Už v súčasnosti spoločnosť dodáva na trh štyrikrát viac áut ako v roku 2018, čo je pre firmu tejto veľkosti úctyhodný úspech. Je veľmi ťažké dosiahnuť takýto rast pri takom veľkom objeme produkcie.

Priaznivo sa vyvíjajú aj finančné ukazovatele firmy. Jej voľný cash-flow dosiahol 1,9 mld. dolárov, čo dostáva pomer hotovosti k cenám akcií (free cash flow yield) na hodnotu 0,5 percenta. Je to stále pomerne agresívne, no investori to v súčasnosti pre tento typ rastovej spoločnosti vyhodnocujú ako férové ocenenie.

Vývoj segmentu, v ktorom Tesla pôsobí, je stále veľkou neznámou. Tržby v odvetví skladovania energií vzrástli medziročne o 44 percent. Predpokladáme, že Tesla pôjde viac v súladne s týmto odvetvím než s trhom výroby automobilov, ktorý rastie pomalšie.

Vývoj akcií Tesly

1

Finančné výsledky Tesly

2

Zdroj: Saxo Bank, Foto: redakcia