Základný bankový produkt má byť len pre najchudobnejších

28.05.2012 (16:40)


Základný bankový balíček pripravovaný kabinetom Roberta Fica budú môcť zrejme využívať iba tí najchudobnejší. Podľa podmienok nastavených v návrhu novely zákona o bankách, ktorou sa má základný bankový produkt zaviesť, bude mať totiž nárok na takýto produkt len spotrebiteľ, ktorého príjem nebude vyšší ako minimálna mzda. Ak by sa pritom časom jeho príjmy zvýšili, banky budú mať zrejme možnosť takémuto klientovi základný bankový produkt zrušiť. Postačovať bude, ak suma platobných operácií klienta počas kalendárneho roka prekročí 14-násobok minimálnej mzdy. Vyplýva to z návrhu novely, ktorý rezort financií predložil do skráteného pripomienkového konania.

Okrem toho v čase žiadosti o základný bankový produkt nebude môcť mať klient v banke zriadený účet a podľa návrhu sa má obmedziť takémuto klientovi aj možnosť využívať ďalšie bankové produkty po tom, čo mu bude základný bankový produkt priznaný. Nebude si totiž môcť zriadiť vkladový účet, vkladnú knižku ani ďalší bežný účet. Účinnosť novely zákona o bankách je v tomto prípade stanovená na 1. septembra tohto roku, zaviesť bankám povinnosť takýto základný produkt poskytovať sa však navrhuje až od 1. júla 2013. Ministerstvo financií však upozorňuje, že konkrétna podoba základného bankového produktu bude známa až po rokovaní so zástupcami bankového sektora.

Súčasťou základného bankového produktu má byť podľa návrhu zriadenie bežného účtu v domácej mene a vykonávanie základných platobných operácií. Medzi nimi má byť vklad a výber finančných prostriedkov v hotovosti, bezhotovostné prevody finančných prostriedkov, vrátane trvalého platobného príkazu či príkazu na inkaso a tiež vydanie medzinárodnej debetnej platobnej karty.

Základný bankový produkt má podľa kabinetu Roberta Fica eliminovať prípadné rastúce poplatky za bankové služby po tom, čo vláda plánuje bankám v rámci konsolidácie naordinovať zvýšené odvody do rozpočtu. Samotné banky by mali podľa ohlásených zámerov vlády navyše oproti plánovanému výnosu z už platného bankového odvodu odviesť na bankovej dani štátu v tomto roku o 25 mil. eur viac, v budúcom roku už o 100 mil. eur viac. Zvýšenie odvodu sa má zabezpečiť rozšírením bázy pre výpočet bankovej dane aj na vklady retailových klientov. Podľa súčasnej legislatívy totiž banky odvod platia iba z podielu korporátnych vkladov. Rovnako plánuje kabinet Roberta Fica zaviesť pre banky aj špeciálny 50-miliónový odvod, pričom tieto prostriedky by mali smerovať do fondu zameraného na prorastové opatrenia.

Premiér Robert Fico však po pondelňajšom rokovaní so zástupcami bankového sektora vyhlásil, že jeho kabinet nebude tolerovať zvyšovanie poplatkov bánk pôsobiacich na Slovensku. V prípade, že poplatky budú stúpať, je podľa Fica kabinet pripravený zaviesť základný balíček pre všetkých klientov a nielen pre vybranú skupinu, ako o tom hovorí aktuálny návrh.

Zdroj: SITA, Foto: redakcia