Záujem podnikov zo Slovenska o úverovanie rastie

28.12.2016 (10:30)

Rok 2016 priniesol výrazný tlak na ceny úverov nielen v retaile, ale aj v korporátnom financovaní.

Ku koncu októbra mali firmy na Slovensku požičaných 17,11 mld. eur. Je to o 4,7 % viac rok predtým. "V októbri a novembri záujem firiem o úvery každoročne rastie, pretože firmy sa pripravujú na ďalšiu sezónu a intenzívne využívajú prevádzkové úvery," vysvetľuje riaditeľ divízie korporátnej klientely ČSOB Karol Farkaš. Odborníci na korporátne financovanie v ČSOB očakávajú, že v roku 2017 bude medzi firmami prevládať konzervatívnejší prístup.
V októbri dosiahol priemerný ročný úrok pri úveroch pre firmy historicky najnižšiu úroveň, 1,7 %. Pred piatimi rokmi, v októbri 2011, bol priemerný úrok dvojnásobne vyšší. “Podpísala sa pod to najmä politika lacných peňazí, ako aj veľmi silná konkurencia medzi bankami. V prípade podnikovej klientely domácim finančným sprostredkovateľom konkurujú aj zahraničné inštitúcie, prípadne sa veľké firmy dokážu financovať aj vnútropodnikovo. Situácia na trhu zatiaľ hrá v prospech klientov a tlačila na pokles sadzieb," približuje hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš.
Farkaš predpokladá, že v roku 2017 budú z pohľadu záujmu o úverovanie dominovať najmä firmy a projekty z oblasti priemyslu a infraštruktúry. "Náš odhad rastu slovenského úverového trhu je medzi dvoma až štyrmi percentami," uviedol Farkaš.
Ako zaujímavá sa bude podľa neho javiť oblasť automobilového priemyslu. Zatiaľ nie je totiž jasné, z akých zdrojov bude nová britská automobilka financovať svoje podnikanie a do akej miery využije podporu domácich bánk. Zároveň s touto investíciou sa zvýšia výrobné kapacity dodávateľov pre automobilový priemysel, čo bude mať podľa Farkaša pozitívny vplyv na rast firemných úverov.
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák