Zisk Raiffeisen Bank International medziročne klesol o 14,7 %

16.11.2016 (10:30)

Rakúska banková skupina vykázala za deväť mesiacov roka zisk 394 mil. eurRakúska banka Raiffeisen Bank International (RBI) dosiahla za deväť mesiacov roka zisk 394 mil. eur. Oproti rovnakému obdobiu vlaňajška to znamená prepad o 14,7 %. Banka naďalej čelila tlaku rekordne nízkych úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky, v dôsledku čoho sa jej príjmy z úrokov medziročne prepadli o 12 %. RBI o tom informovala v stredu. Rezervy na nesplácané úvery sa RBI počas januára až septembra podarilo znížiť o 37 % na 503 mil. eur. Prispeli k tomu najmä odpisy zlyhaných úverov v ukrajinskej divízii, kde spoločnosť podľa svojho vyhlásenia eviduje zmenu trendu a očakáva "návrat k ziskovosti".

Generálny riaditeľ skupiny Karl Sevelda vyjadril s vývojom spokojnosť a uviedol, že banka sa približuje k dosiahnutiu stanovených cieľov v skoršom než pôvodne plánovanom termíne. RBI tiež potvrdila, že s poľskou bankou Alior Bank pokračuje v exkluzívnych rokovaniach o predaji svojej poľskej dcéry Polbank. Samotná RBI sa od minulého mesiaca nachádza v procese fúzie so svojou materskou skupinou Raiffeisen Zentralbank Österreich (RZB).

Raiffeisen Bank International pôsobí aj na Slovensku. Je majoritným akcionárom Tatra banky, ktorá bola do Obchodného registra SR zapísaná 1. novembra 1990. Tá od roku 2012 prevádzkuje na Slovensku aj Raiffeisen Bank, ktorá je vedená ako odštepný závod Tatra banky.


Zdroj: SITA, Foto: redakcia