Zlato ťaží z aktuálneho oslabenia amerického dolára, ako aj z rastu výnosov na dlhopisoch

 
  • Zlato smeruje k novej hranici rezistencie
  • Napriek napätým indikátorom to v dohľadnej dobe nevyzerá na korekciu
  • Podporu zlatu poskytuje tak slabnúci dolár, ako aj rastúce výnosy na dlhopisoch a stúpajúca inflácia
Zlato pokračuje v svojej, už mesiac trvajúcej, rely. Aktuálne sa priblížilo k novej hranici odporu. Napriek, do istej miery prehnanému, momentu nie je korekcia v tejto chvíli veľmi pravdepodobná. Zlato totiž ťaží z podpory slabnúceho dolára, ako aj nárastu výnosov na dlhopisoch. Podporným faktorom je aj to, že zlato plní funkciu zabezpečenia sa voči potenciálnemu riziku korekcie na akciových trhoch, ktoré sú v súčasnosti opäť na rekordných úrovniach.

Na dlhopisové trhy sa vrátila volatilita. Výnos na desať ročných amerických pokladničných poukážkach dosiahol 2,6 percenta, čo je najviac od minuloročného marca. Zvyšujú sa tak obavy, že býčí trend pri dlhopisoch, ktorý trval viac ako 25 rokov, môže čoskoro skončiť. Aj napriek tomu, že reálne výnosy, ktoré predstavujú podstatný faktor pre vývoj ceny zlata, zostávajú v pásme. Nominálne výnosy amerického vládneho trhu totiž vyvažujú rastúce inflačné očakávania.

grafy

Výkon zlata od 12.decembra ukazuje, že oslabenie amerického dolára nie je jediným faktorom, ktorý tlačí žltý kov nahor.

tabulka

Po výpredaji zlata pred decembrovým zasadnutím FEDu zo strany hedžových fondov, sa tieto fondy stali agresívnymi kupujúcimi, keď počas uplynulých troch týždňov nakúpili rekordné množstvo 118 tisíc lotov. Čistá long pozícia (špekulujúca na rast zlata) je však ešte stále pod svojou rekordnou hodnotou, takže nákupy manažérov majú ešte stále dostatočný priestor na rozvoj. Pomer long k short pozíciám je na hodnote 11, čo je presne polovica z hodnoty zo začiatku decembra.

grafy2

Zlato aktuálne stúplo z decembrového minima o 110 dolárov. Napriek tomu, že indikátor RSI hovorí o tom, že zlato je prekúpené, jeho hodnota smeruje k novej oblasti rezistencie začínajúcej pri 1350 dolároch za uncu, kde sa, na hodnote 1357, nachádzalo ešte v septembri.

zdroj: SAXO BANK
autor: Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank