Úľavy pri splácaní hypotéky sú len dočasné

Autor: Andrej Dorič
19.03.2014 (09:45)

BANKY.sk zisťovali, aké možnosti máte v prípade, ak nevládzete splácať hypotéku. Nie je ich veľa a majú isté nevýhody. 
 
Keď máte problém so splácaním úveru na bývanie, banky vám bežne ponúknu viacero možností ako situáciu riešiť.
  • Môžete si znížiť mesačné splátky predĺžením doby splatnosti úveru
  • Dočasný odklad splácania úveru
  • Ak nie ste spokojný s ponukou banky môžete si hypotéku preniesť aj do inej banky
Ak sa rozhodnete pre predĺženie splatnosti úveru, zníži sa vám mesačná splátka, ale úver viac preplatíte, keďže úroky budete platiť dlhšie. Navyše za zmenu v úverovej zmluve si banky zvyknú účtovať poplatok nad 100 eur.

ZUNO-byvanie-rekl-pasik

Pri odložení splátky si síce na čas vydýchnete, ale banky budú chcieť odložené splátky splatiť v budúcnosti. Navyše odklad splátky istiny je v bankách limitovaný na dobu 6 mesiacov.

Najčastejším riešením, ktoré naši klienti využívajú, je dočasné zníženie splátky úveru na obdobie do 6 mesiacov. Naša skúsenosť hovorí, že ľudia, ktorí mali dočasne zníženú splátku na šesť mesiacov, boli po tomto období opäť schopní riadne splácať svoje úvery,“ tvrdí Ján Ondráš, vedúci oddelenia retailových úverov Slovenskej sporiteľne v poradni BANKY.sk.

Odporucame

Odklad splátky ju zvýši v budúcnosti


Pri odklade splátky vám bude banka účtovať aj úroky za prerušené mesiace a po odklade sa vám zvýši aj splátka.

Po odklade splátky istiny sa klientovi prepočíta anuitná splátka a keďže nesplácal úver podľa pôvodného splátkového kalendára, nová anuitná splátka bude mierne vyššia,“ vysvetľuje Eva Čonková, riaditeľka marketingu a komunikácie Prima banky.

Čonková radí, aby ste začali s bankou riešiť svoje finančné ťažkosti hneď ako vzniknú a nie až vtedy, keď budete dlhší čas v omeškaní. Banky vám skôr výjdu v ústrety, ak s nimi komunikujete, ako keď ste už neplatič.

Ondráš zo SLSP dodáva, že najlepším spôsobom ako predchádzať takýmto situáciám, je mať vždy vybudovanú rezervu vo výške 3 - 6 mesačných splátok.

Dôvody na odklad splátky môžete mať rôzne, či už stratu zamestnania alebo chorobu, ale banky vás posúdia individuálne.

„ Dôležité je najmä to, aby klientova neschopnosť splácať úver bola len dočasná a bolo pravdepodobné, že sa situácia u klienta zlepší,“ vysvetľuje kritéria Čonková.

Poistenie úveru pomôže, ale len na čas


Problémom so splácaním sa môžete vyhnúť, ak máte úver poistený. Ale ani poistenie vám nepomôže dlhodobo.V prípade PN alebo straty zamestnania poisťovňa za klienta uhrádza mesačné splátky po dobu 12 mesiacov. Iba v prípade smrti alebo invalidity poisťovňa uhradí celý váš aktuálny dlh.

Banky sa snažia s klientom komunikovať, posielajú mu výzvy na zaplatenie, upomienky a hrozba exekútorom nasleduje až po niekoľkých mesiacoch neúspešných rokovaní.
Foto: BANKY.sk