5 faktorov, podľa ktorých si vyberiete výhodnú hypotéku

Autor: Viera Schleifová
14.11.2018 (09:45)

Ako rozoznať, či je pre vás hypotéka naozaj výhodná? Výhodnú hypotéku charakterizuje niekoľko vlastností. K tým najviac skloňovaným patria úroková sadzba a výška splátky. Výhodnú hypotéku ale charakterizujú aj iné atribúty, ktoré vám v tomto článku zhrnieme.

Poplatky súvisiace s výhodnou hypotékou sú čo najnižšie

Okrem toho, že vám banka poskytne nízky úrok pri vybranej fixácii, poplatky súvisiace s vašou hypotékou nie sú nad rámec normálu. To znamená, že napríklad máte nulový poplatok za poskytnutie úveru a vedenie účtu máte možnosť mať bez poplatku. Vaša banka tiež nemá vysoké poplatky za prípadné zmeny v úverovej zmluve. Veľkou úsporou pre vás môže byť preplatenie nákladov na predčasné splatenie už existujúcej hypotéky, ktorú ste sa rozhodli refinancovať alebo preplatenie znaleckého posudku, či kolkov na kataster.
 

Dobrá hypotéka je schválená rýchlo a bez zbytočných prieťahov

Ďalším znakom výhodnej hypotéky je jej rýchle a jednoduché vybavenie. Občas sa stáva, že vybavenie hypotéky trvá dlhšie, ako potrebujete. Niekedy je to preto, že v banke prebieha marketingová kampaň a schvaľovatelia nestíhajú spracovať všetky žiadosti o úver. Aby váš úver bol schválený čím skôr, je potrebné predložiť banke všetky doklady, ktoré požadujú už pri žiadosti o úver.
 
Neprehliadnite  

Flexibilita realizácie mimoriadnych vkladov je dôležitá

Veľa ľudí chce využívať možnosti mimoriadnych vkladov bez poplatku aj počas trvania fixácie. Každá banka má iné podmienky realizácie mimoriadnych vkladov bez poplatku. V niektorých bankách môžete urobiť mimoriadny vklad len raz ročne napríklad vo výročný deň, v iných sa môžete rozhodnúť pre vklady navyše bez obmedzení a rôznymi spôsobmi. Ak je pre vás možnosť bezplatných mimoriadnych vkladov dôležitá, aj tento faktor môže urobiť vašu hypotékou výhodnou.
 

Výhodný úrok nie je podmienený náročnými podmienkami

Výhodnú hypotéku robia aj podmienky získania najlepšej úrokovej sadzby. Niektoré banky žiadne podmienky klientom nekladú, väčšina bánk ale bude od vás požadovať, aby ste hypotéku splácali z bežného účtu v nej vedeného, niektoré si dajú ako podmienku aj aktívne využívanie tohto účtu. Aktivitou sa zväčša rozumie zasielanie príjmu na účet, pravidelné platby ako trvalé príkazy alebo inkasá a využívanie platobnej karty. Niekedy sa ale oplatí využiť práve takú ponuku banky, lebo na splátkach a úroku môžete oproti iným bankám získať významné sumy peňazí. Treba si ale na plnenie týchto podmienok dávať pozor, lebo vo väčšine bánk vám pri ich nesplnení môžu úrokovú sadzbu zvýšiť.
 

Na schválenie dobrej hypotéky nepotrebujete veľa dokumentov

Množstvo podkladov k schváleniu hypotéky závisí od jej účelu i od banky. Na ten istý účel v jednej banke vám môže stačiť omnoho menej podkladov ako v inej banke. Najviac rozdielov je napríklad pri dokladovaní príjmov z podnikania, pri výstavbe a rekonštrukcii nehnuteľnosti. Aj množstvo administratívy má veľký vplyv na vybavenie výhodnej hypotéky.
 
Zdroj: Hypo Consulting – hypotekárne centrum, Foto: redakcia