Ako najradšej platíme v e-shopoch?

Autor: Robert Bestro, Lucia Skysľaková
26.08.2015 (18:00)

Nákup cez internet je v dnešnej dobe bežnou súčasťou nášho života a počet e-shopov v posledných rokoch prudko narástol. Nakupovať cez e-shop je veľmi pohodlné a robíme to skutočne radi. Máme však radi tiež „e-platenie“?Bežný e-shop vám štandardne ponúka možnosť "nahádzať" požadovaný tovar do elektronického nákupného košíka a následne prejsť k záväznej objednávke tovaru. Tento proces sa nápadne podobá na váš nákup v supermarkete - jediným rozdielom je to, že na internete nakupujete virtuálne.
Po potvrdení objednávky prechádzate k platbe. Väčšinou máte viacero možností ako za nákup zaplatiť – pomocou online transakcie, prevodom na účet, kartou, cez PayPal či hotovostne.

Poradňa o ONLINE BANKINGU - zadajte otázku a vyhrajte!


Ako teda platíme najradšej?

Podľa Martina Štrbu, COO Martinus.sk, je platba pri prevzatí stále najobľúbenejšou formou úhrady v Martinus.sk. „Dobierkou alebo platbou v hotovosti pri osobnom prevzatí v kníhkupectve platí vyše 70% našich zákazníkov. Dobierka sa u niektorých kuriérov a vo všetkých našich kníhkupectvách dá platiť aj kartou. Pri platbe vopred prevláda platba kartou cez internet, o niečo menej platia ľudia cez PayPal. Najmenej využívaným spôsobom úhrady objednávok je internet-banking rôznych bánk.“

Podobné poradie obľúbenosti uvádza aj Šárka Jakoubková, PR a CSR manažérka Alza.sk/Alza.cz: „Medzi našimi zákazníkmi je stále najobľúbenejšia  platba v hotovosti.  Nasledujú platby kartou v POS termináloch a platby kartou cez internet. Ďalej platobné tlačítka a v závere platba cez PayPal.“

Pozrime sa za hranice

V susednom Česku je situácia podobná, Šárka Jakoubková hovorí: „V Českej republike je poradie obdobné, avšak v tesnom závese platieb v hotovosti sú platby kartou v POS termináloch. Zároveň  veľmi rýchlo rastie podiel platenia kartou na internete vrátane jej zapamätania, ktoré umožňuje zákazníkom nakupovať rýchlejšie a pohodlnejšie.“

V západnej Európe je situácia odlišná. Podľa prieskumov zverejnených portálom Ecommerce News v roku 2013, viedla vo väčšine krajín jednoznačne platba kartou. No medzi jednotlivými európskymi krajinami boli určité rozdiely v obľúbenosti platieb za online nákupy. Kým napríklad vo Veľkej Británii bolo 96% online nákupov platených platobnou kartou alebo cez PayPal, 58% nemeckých spotrebiteľov uprednostňovalo faktúru a platbu až pri/po dodaní tovaru. O ďalších krajinách ako Francúzsko, Španielsko, škandinávske štáty či Benelux, sa v globále dá povedať, že platby kartou a online prevody z účtu boli ďaleko najpoužívanejšie formy platenia za nákupy cez internet.

Neprehliadnite

Viac o jednotlivých formách platenia

1. Platba pomocou online transakcie
Pre uľahčenie platieb eshopy spolupracujú s bankami a ponúkajú jednoduchú možnosť úhrady cez „platobné tlačítka“ a internet banking. E-shop vás presmeruje na už vyplnený platobný príkaz, ktorý stačí len potvrdiť. Pozor, menšie e-shopy zvyčajne nespolupracujú so všetkými bankami.

2. Platba prevodom na účet
Mailom obdržíte zálohovú faktúru, prípadne iba údaje potrebné k platbe a tú zrealizujete prevodom na účet cez internetbanking.

3. Platba embosovanou platobnou kartou
Pri veľkých overených e-shopoch je platba kartou asi najjednoduchší spôsob platby. Tá prebehne okamžite po zadaní mena držiteľa karty, čísla karty, jej platnosti a trojmiestneho CV bezpečnostného kódu.

4. Platba cez PayPal
PayPal je globálny online platobný portál, ktorého vý­ho­da spo­čí­va hlavne v tom, že úda­je o svo­jej kar­te pos­kyt­ne klient iba raz pri re­gis­trá­cii do PayPalu. Pri samotnom nákupe už klient pou­ží­va iba kon­to Pay­Pal (prih­la­so­va­cie me­no/e-mai­lo­vá ad­re­sa + heslo) a cit­li­vé úda­je o jeho platobnej karte tak zostávajú chránené.

5. Platba pri prebratí tovaru
Pokiaľ chcete platiť až pri dodaní či prevzatí tovaru, môžete si ho nechať poslať na dobierku.
Donedávna sa pri doručení tovaru dalo zaplatiť poštárke/kuriérovi iba hotovosťou, dnes už viaceré doručovacie spoločnosti používajú prenosné platobné terminály a zaplatiť kuriérovi môžete aj platobnou kartou.Väčšie e-shopy majú tiež kamenné predajne alebo odberné miesta, kam zákazník môže prísť tovar osobne zaplatiť a vyzdvihnúť.

Čo cez internet nakupujeme najčastejšie?

So zvyšovaním bezpečnosti nákupu cez internet sa zvyšuje aj suma, za ktorú sú ľudia ochotní nakupovať prostredníctvom internetu. Okrem toho nás k nákupu motivuje tiež fakt, že nákup cez internet často vyjde lacnejšie.

Spotrebný kôš ženy sa odlišuje od spotrebného koša muža. Vo všeobecnosti Slováci cez internet najviac nakupujú:
1. Oblečenie a obuv
2. Knihy
3. Mobily a iné komunikačné zariadenia

Oblečenie a obuv tvoria približne polovicu nákupov cez internet. Tieto položky nakupujú predovšetkým ženy. Na druhom a treťom mieste sa nachádzajú knihy a komunikačné zariadenia, ktoré sú na druhej strane preferované skôr mužským pohlavím.

Najmenej sa prostredníctvom internetu nakupuje jedlo, pitie a alkohol. S online donáškami potravín sa však stretávame čím ďalej, tým častejšie.
Pri nákupe cez internet nezabúdajme byť obozretný. Pri neoverených či neznámych e-shopoch môžete naletieť podvodníkom a tovar ani peniaze už neuvidíte. Prečítajte si ako dopadla naša čitateľka, ktorá si kúpila cez internet lacnú dovolenku.

Foto: Ivan Sedlák