Pred hypotékou majú Slováci stále strach

Autor: redakcia Banky.sk
28.09.2016 (09:00)

Polovica Slovákov nebýva vo vlastnom. Od rozhodnutia ísť do vlastného ich odrádza obava z neschopnosti splácať úver a nedostatok finančných prostriedkov.
Ako si Slováci zabezpečujú bývanie, či majú dobre nastavený rodinný rozpočet, ako riešia dlhodobé výpadky v príjme, toto všetko bolo predmetom prieskumu agentúry Focus a nadácie Partners. Pozrime sa na výsledky.
 

54% OPÝTANÝCH BÝVA VO VLASTNOM, 27% U RODIČOV, 13% SI PLATÍ PRENÁJOM     

Slovensko sa dlhodobo radí medzi krajiny, v ktorých sa mladým z rodičovského hniezda veľmi nechce. Kým viac ako polovica (54 %) Slovákov uviedla, že býva vo vlastnom, až 27% opýtaných priznalo, že býva ešte u rodičov. Ďalších 13% oslovených si platí podnájom a 5% býva u partnera. Aj keď o zabezpečení vlastného bývania uvažujú, odrádza ich nedostatok financií, ale aj obava z neschopnosti splácať úver.  To, či zvládnete splácať hypotéku, si môžete overiť jednoduchým testom. "Záujemca o hypotekárny úver by si mal najskôr vyskúšať minimálne pol roka odkladať bokom rovnakú sumu, akú by platil mesačne pri hypotéke. Počas tohto obdobia sa ukáže, či bude schopný v budúcnosti hypotéku splácať," hovorí Andrea Straková, odborníčka z PARTNERS GROUP SK. 

>>> Plánujete nové bývanie? Na tieto praktické veci si dávajte pozor
 
PRI KÚPE NEHNUTEĽNOSTI PREVLÁDA KOMBINÁCIA VLASTNÝCH PEŇAZÍ A ÚVERU 
Kúpiť v dnešnej dobe byt alebo dom výlučne z našetrených peňazí je skôr rarita. To hovorí aj prieskum. Úveru na financovanie kúpy nehnuteľnosti využilo 60% respondentov a z nich až 81% tento úver aktuálne stále spláca. Priemerná mesačná splátka sa pohybuje okolo 200 eur. Ako radia odborníci, výška splátky by nemala presiahnuť 30% príjmu. Zároveň je potrebné myslieť na nečakané výdavky alebo krátkodobé výpadky príjmu, ktoré sa dajú vyriešiť finančnou rezervou, ktorú si každý mesiac tvoríme.

>>> Čo môžete očakávať o hypotekárneho poradcu?

 
SLOVÁCI SA NECHRÁNIA PROTI VÝPADKU PRÍJMU
Prieskum ukázal, že takmer polovica (43%) Slovákov sa nechráni proti dlhodobému výpadku príjmu. Medzi nimi sú i takí, ktorí nemyslia na zadné dvierka aj napriek tomu, že splácajú hypotekárny úver. Tí, ktorí myslia na to z čoho budú žiť a splácať úvery pri strate zamestnania či dlhodobej PN, si zvolili životné poistenie, alebo majú sporenie, alebo investovali do podielových fondov.
 
>>> Kedy voliť investičné a kedy kapitálové životné poistenie?
 

  PÄŤ KROKOV K VLASTNÉMU BÝVANIU

 1. KROK: TEST SCHOPNOSTI PRAVIDELNE SPLÁCAŤ
Rozhodnutie zaobstarať si vlastné bývanie by sa nemalo robiť zo dňa na deň. Ešte pred tým, ako sa rozhodnete pre hypotéku, skúste si urobiť test schopnosti pravidelne splácať. Pol roka si skúste odkladať nabok sumu, a tvárte sa, že je to vaša hypo splátka. Overíte si tak, či svoju hypotéku budete vládať pravidelne splácať. Počítajte aj s poplatkami na réžiu bytu, teda nájomné a energie, ktoré sa môže vyšplhať vysoko nad 100 eur mesačne. 
 
2. KROK: TVORBA REZERVY  
Nikdy nechoďte s financiami na doraz. Spôsobí vám to problémy pri akýchkoľvek nečakaných výdavkoch, či pri strate zamestania alebo chorobe. Ako si efektívne tvoriť rezervu, si prečítajte tu.Optimálna výška rezervy je aspoň vo výške 6 mesačného príjmu.
 
3. KROK: VÝŠKA SPLÁTKY BY NEMALA PREKROČIŤ 30 % Z PRÍJMU
Splátka úveru nemala prekročiť 30 % z mesačného príjmu domácnosti. Pokiaľ je to viac, vystavujete sa riziku, že úver nebudete vládať dlhodobo splácať.
 
4. KROK: OCHRANA PRÍJMU 
Existujú dve základné riziká straty príjmu. Dočasná neschopnosť pracovať, čiže práceneschopnosť, alebo úplná strata schopnosti pracovať, teda invalidita. Od týchto dvoch rizík sa odvíja aj potreba životného poistenia.
 
5. KROK: AKTUALIZÁCIA POISTNÝCH ZMLÚV  
Poistný trh sa rýchlo mení a poistenia rizík, ktoré pred desiatimi rokmi ešte neboli na trhu, sú dnes už bežné. Pokiaľ máte uzavreté poistné zmluvy už niekoľko rokov, je vhodné pozrieť si riziká a poistné sumy, ktoré máte v zmluve. Pokiaľ tieto staré zmluvy už nespĺňajú vaše súčasné potreby, treba ich aktualizovať - zvýšiť poistnú sumu, alebo pridať riziká, ktoré v zmluve chýbajú.
Zdroj: Nadácia Partners, Foto: Ivan Sedlák