Lacné úvery sa poistením predražia

Autor: Mário Skyba
28.11.2016 (09:00)

Niektoré banky ponúkajú lákavé úroky na spotrebných úveroch aj hypotékach. Nízky úrok však podmieňujú poistením úveru. To je síce nepovinné, ale keď sa ho rozhodnete zaplatiť, úver sa vám predraží.
UniCredit Bank poskytuje spotrebný úver s úrokovou sadzbou od 4,9%. Je možné ho získať len za podmienky, ak je úver poistený proti neschopnosti ho splácať. Potom sa vám ročná percentuálna miera nákladov - RPMN, teda náklady na úver aj s poplatkami, navýši. Pri pôžičke 5 000 eur so spomínanou úrokovou sadzbou a dĺžkou splácania 5 rokov by mesačná splátka vyšla na 94,13 eur. Po započítaní poistného vo výške 10 eur mesačne by sa vám splátka zvýšila na 104,13 eur a RPMN vyskočí až na 9,53%.

Aj Zuno banka donedávna poskytovala úver so sadzbou od 4,9 % ročne. RPMN pri tejto sadzbe v prípade, že ste poistenie nevyužili, bola 5,01 %.
Poistenie v tomto prípade podstatne zvyšuje RPMN aj náklady klienta. Na druhej strane klient získava poistnú ochranu počas doby splácania,“ vysvetľuje Maroš Ovčarik, riaditeľ portálu Finančný kompas.

Ako získať výhodný spotrebný úver


Čo banky nepovedia

Banky aj preto nekomunikujú klientom o výške RPMN, i keď tá je súčasťou úverových zmlúv zo zákona, hoci často len drobným písmom. Dôvod je jasný. „Úroková sadzba je nižšie číslo, vyzerá v ponukách lákavejšie. Navyše veľa ľudí netuší, čo RPMN je, čo všetko zahŕňa a ako mu majú rozumieť,“ vysvetľuje Ovčarik.
 
Podľa odborníkov je však pre klienta dôležitejšia práve výška RPMN.  „Platí, že RPMN v zmluvách o pôžičkách patrí medzi najdôležitejšie ukazovatele, podľa ktorých dokážete posúdiť výhodnosť úveru,“ tvrdí Ivo Trávniček, hovorca Zuno banky. V nej je započítaný nielen úrok, ktorý sa platí v rámci mesačnej splátky, aleaj všetky ostatné náklady na pôžičku. Ako napríklad vstupný poplatok, alebo poistenie.Až toto číslo vám ukáže, koľko vás poskytnutie pôžičky naozaj stojí.

Odporucame


Na druhej strane je na každom žiadateľovi o úver, či sa rozhodne „ušetriť“ a úver si nepoistiť - alebo nebude riskovať, že v prípade nečakanej nepriaznivej finančnej situácie zrazu nebude mať úver ako splácať.
Foto: redakcia