Vkladné knižky stále prežívajú. Už len v niektorých bankách.

Autor: Mário Skyba
25.01.2017 (10:00)

Čitateľ Banky.sk chcel v Slovenskej sporiteľni vložiť vnúčatku peniaze na vkladnú knižku na meno. Doteraz mu každý takýto vklad zapísali v banke do vkladnej knižky. Tentokrát mu pani v pobočke povedala, že vklad mu nezapíše. Dala mu iba papierové potvrdenie o vklade. Ako dôvod uviedla bezpečnostné dôvody.

Pracovníčka nášmu čitateľovi ešte povedala, že vklad zapíše do vkladnej knižky iba vtedy, keď do pobočky príde rodič dieťaťa s rodným listom a vkladnou knižkou. Zisťovali sme, o aké bezpečnostné dôvody sa jedná a či majú také aj iné finančné domy. Tiež sme chceli vedieť, prečo nie je možné urobiť vklad cez starého rodiča.
   
Na Slovensku ponúkajú vkladné knižky už len štyri banky – Poštová banka, Slovenská sporiteľňa, Sberbank Slovensko a VÚB.
 
V Slovenskej sporiteľni nám potvrdili, že vklad na vkladnú knižku môže urobiť aj starý rodič. „V tomto prípade zrejme pochybila pracovníčka banky. Ak má starý rodič vkladnú knižku k dispozícii, môže na ňu vkladať a pracovníčka mala urobiť zápis vkladu. Klientovi sa ospravedlňujeme,“ dodáva Marta Cesnaková, hovorkyňa tejto banky. O bezpečnostne pravidlá tu teda nešlo.
   
Podľa Lýdie Žáčkovej, hovorkyne Poštovej banky, vkladať hotovosť na vkladné knižky môže ktokoľvek, nielen majiteľ zapísaný vo vkladnej knižke. Počet vkladov v hotovosti denne nie je obmedzený.
V Poštovej banke vklad prebieha nasledovne:
  • pracovník banky preberie od vkladajúceho klienta vkladnú knižku, hotovosť a platný doklad totožnosti
  • preskúša vkladnú knižku
  • overí totožnosť vkladajúceho klienta a v prípade potreby zistí, či vkladajúci koná vo vlastnom mene
 
Prečo mať vkladnú knižku
Sporenia na vkladných knižkách sa už síce považuje za prežitok starých časov, napriek tomu najmä starší klienti bánk ich ešte majú. Sporia si na nich pre seba alebo pre potomkov. Oceňujú, že v papierovej podobe vidia hneď pripísané peniaze na účte. Banky tiež uvádzajú, že výhodou sporenia na tomto produkte je bezpečnosť, finančná nenáročnosť a prehľadnosť. Navyše vaše peniaze uložené na vkladnej knižke sú chránené podľa zákona o ochrane vkladov.
 
5 dôvodov, prečo si otvoriť vkladnú knižku
  • možnosť pravidelne sporiť
  • jednoduchý prístup k hotovosti
  • zaujímavý výnos
  • neustály prehľad o nasporenej sume
  • prostriedky na vkladnú knižku môžete vložiť kedykoľvek
 Ako alternatívu ku vkladnej knižke môžete využiť aj termínovaný vklad, alebo sporiaci účet. Rozhodnite sa podľa toho, ako často chcete peniaze ukladať.
Zdroj: VÚB banka, Foto: redakcia