Keď spolu so sporením aj investujete, zarobíte viac

Autor: Mário Skyba
22.06.2017 (18:00)

Niektoré banky ponúkajú sporiace produkty, pri ktorých môžete zároveň investovať. Výhodou je vyššie zhodnotenie úspor.
Úroky z vkladov v bankách sa stále pohybujú len tesne nad nulou a zriedka presahujú jedno percento ročne. Banky preto ponúkajú zmiešané produkty, kde si sporíte a investujete zároveň. Lákajú vás na garantovaný úrok a možný vyšší výnos z investícii. Banky.sk analyzovali ponuky bánk na trhu a pripravili pre vás prehľad ich ponuky.

Pravidelne sporiť aj investovať

Banky zvyčajne lákajú ľudí na pravidelné sporenie a investovanie už od nízkych súm. Napríklad Slovenská sporiteľňa ponúka produkt Šikovné investičné sporenie. Sporiť si tam môžete už od 10 do 1000 eur mesačne a cieľovú sumu sporenia si nastaviť od 200 do 5 000 eur. Výhodou je, že pri tomto produkte máte možnosť flexibilne meniť výšku sumy sporenia a cieľovú sumu máte kedykoľvek k dispozícii, keďže tam nie je viazanosť. Okrem toho môžete na toto sporenie vložiť ročne mimoriadny vklad až do výšky 10 tisíc eur.

Sporenie je síce bez vstupných poplatkov, ale investovanie už nie. Počítajte, že budete platiť správcovské a depozitárske poplatky. Ročné zhodnotenie na účte šikovného sporenia je 0,45% (v prípade, že využite možnosť výhodného súčtu, kde musíte mať v banke viac produktov).
 

Rozmýšľate kam investovať? Poradíme


Podobne nízke a pravidelné sumy môžete investovať aj v ČSOB, ktorá ponúka medzi sporiacimi produktami Investičný program. Výška vkladu musí byť minimálne 15 eur mesačne. Tie sa potom investujú do rôznych podielových fondov podľa vášho vzťahu k riziku. Na nich môžete zarobiť, ale aj prerábať. Napríklad ČSOB svetový akciový fond má dnes ročné výnosy viac ako 14%. Na druhej strane, dlhopisový fond KBC Renta Eurorenta má záporné výnosy -1,39%. Výhodou tohto produktu je flexibilita, keďže máte možnosť meniť investičnú stratégiu či fond, ako aj ukončiť sporenie bez sankcií.
 
 Neprehliadnite Pravidelne sporiť a investovať súčasne ponúka aj Tatra banka v Programe sporenia PLUS. Výhoda tohto produktu je, že po piatich rokoch sporenia neplatíte žiadne vstupné ani výstupné poplatky a môžete tam vkladať mimoriadne platby kedykoľvek a ich výška nemá strop. Pri tomto sporení a investovaní do podielových fondov je podľa Tatra banky predpoklad zhodnotenia vašich peňazí 5% ročne.
 
Sporiť a investovať môžete aj v Poštovej banke cez produkt Dobré Sporenie Investícia. Vkladať tam môžete od 10 do 500 eur mesačne, ale môžete tam mať maximálne 15 000 eur. Vaše peniaze sa budú investovať do podielových fondov Prvej Penzijnej, ktorá je sesterská spoločnosť Poštovej banky. Peniaze si tam môžete nechať od dvoch do desiatich rokov. Platíte len zriaďovací poplatok vo výške 1% z cieľovej sumy sporenia, vstupný ani výstupný poplatok sa neplatí. Poštová banka sľubuje zhodnotenie vašich peňazí od 2 do 6% podľa rizikovosti vami zvolenej investičnej stratégie.

Vyššie vklady

Niektoré banky vám ponúknu sporenie aj investovanie v jednom, ale chcú od vás na začiatku viac peňazí.

J&T Banka ponúka pre tých, ktorí majú voľných 10 tisíc eur a chcú sporiť aj investovať Investičný vklad.  Vaše peniaze banka rozdelí v pomere 50:50 alebo 30:70 medzi termínovaný vklad so zvýhodnenou úrokovou sadzbou a investíciu do podielového fondu J&T Bond EUR alebo J&T Select. Za vklad môžete ročne získať 1,4% a druhá časť peňazí vám vie priniesť aj vyššie ročné výnosy. Napríklad v minulom roku fondy J&T dosiahli priemerný výnos 5,1 % ročne.
 
UniCredit Bank má pre tých, ktorí chcú zarobiť viac na vkladoch, program DUET PLUS. Je to kombinácia zvýhodneného termínovaného vkladu a investície do podielových fondov Pioneer Investments. Banka sľubuje výnos od 2 do 4 % na ročnom termínovanom vklade a potenciál vyššieho výnosu vďaka investičnej časti. Napríklad akciové fondy Pioneer Investments vám zarobia ročne od 6 do 30 % podľa druhu a rizika. Nevýhodou je, že minimálne tam musíte vložiť 1500 eur.
 
 
Foto: Ivan Sedlák