Dovolenkové krajiny, kde ušetríte na výbere z bankomatu

Autor: Mário Skyba
10.07.2017 (09:00)

Pozrite sa na štáty a banky, kde si vyberiete peniaze z bankomatu na dovolenke lacnejšie.

Medzi  základné rady ako ušetriť pri výbere z bankomatu v zahraničí je aj pravidlo, že peniaze je vhodné vyberať z bankomatov tej istej bankovej skupiny, kde patrí  aj vaša banka. Vtedy je poplatok za výber z bankomatu len niekoľko centov alebo dokonca nulový, ak vyberáte hotovosť debetkou. V cudzích bankách zaplatíte za výber niekoľko eur.

Pri hľadaní sesterských bánk vašej banky vám pomôžu takzvané bankomatové lokátory na webe alebo v mobilnej aplikácii. Pripravili sme pre vás prehľad sesterských bánk z bankových skupín, ku ktorým patria najväčšie banky na Slovensku. V prehľade sme sa zamerali iba na štáty, ktoré sú najpopulárnejšie destinácie slovenských turistov. Keďže väčšina bánk na Slovensku patrí Rakúšanom a Talianom, ušetríte najmä v týchto krajinách, ale aj pri Jadranskom mori.

ČSOB

ČSOB patrí do belgickej skupiny KBC. Jej pobočky nájdete okrem Belgicka aj v susednom Česku, ale aj Maďarsku a v Bulharsku. Výbery z bankomatov za hranicami skupiny KBC stoja len 20 centov, pričom z iných bánkách zaplatíte 2 eurá.
 
Krajina Názov banky
Česko ČSOB
Maďarsko K&H Bank
Bulharsko CIBANK
Belgicko KBC

Slovenská sporiteľňa

Slovenská sporiteľňa patrí do rakúskej bankovej skupiny Erste Group.  V zahraničí sa zvyčajne jej dcéry nazývajú podľa materskej banky. Výnimky sú v Česku, kde ku nej patrí Česká spořitelna a v Rumunsku, kde k tejto skupine patrí Banca Comerciala Romana. Výbery v zahraničí v bankomatoch Erste vás výjdu na 20 centov, ale v cudzej banke až 2,5 eura.
 
Krajina Názov banky
Česko Česká spořitelna
Maďarsko Erste bank
Rakúsko Erste bank
Chorvátsko Erste bank
Srbsku Erste bank
Rumunsko BCR

Tatra banka

Tatra banka patrí do rakúskej skupiny Raiffeisen Bank International (RBI). V zahraničí sú banky tejto skupiny len pod názvom Raiffeisen bank. Nájdete ich skoro vo všetkých štátoch strednej a východnej Európy od Poľska až po Chorvátsko či Bulharsko alebo dokonca aj v Albánsku. Banky spoznáte podľa charakterisického loga skrížených čierných konských hláv na žltom pozadí. Zoznam krajín nájdete na webe RBI banky. Poplatky za výbez z bankomatu skupiny RBI sú v rámci balíka služieb bezplatné a mimo neho zaplatíte 2 eurá.

 
Neprehliadnite 

VÚB

VÚB banka vám poskytne lacnejšie výbery z bankomatov v talianskej bankovej skupine Intesa Sanpaolo. Tá má dcéry skoro po celej strednej a juhovýchodnej Európe, ale napríklad aj v Egytpe. Nájsť bankomat tejto banky vám pomôže lokátor bankomatov. Pomôže vám aj známe logo farebného mosta ako má aj naša VÚB banka. Mätúce môže byť, že niektoré lokálne banky majú iné názvy ako ich talianska matka. Pozrite si zoznam najdôležitejších názvov v dovolenkových destináciách. Poplatky za výber z bankomatu skupiny Intesa Sanpaolo sú v rámci balíka služieb bezplatné a mimo neho zaplatíte 2 eurá.
 
Krajina Názov banky
Chorvátsko Privredna banka
Slovinsko Banka Koper
Maďarsko CIB bank
Rumunsko Intesa Sanpaolo
Egypt Alex Bank

UniCredit Bank

UniCredit Bank patrí pod taliansku bankovú skupinu UniCredit. Nie všetky jej dcéry sa volajú po matke. Napríklad v Chorvátsku tam patrí Zagrebačka banka a v Poľsku Bank Pekao a v Turecku Yapi Kredi. Opäť pri hľadaní bankomatu vám pomôže web banky, ale aj jej výrazné logo bielej číslice jeden na červenom pozadí. Pri poplatkoch za výber z bankomatu máte v dcérskych bankách zľavu, keďže neplatíte nič navyše. Dokonca v tejto banke neplatíte za výbery ani v cudzích bankách, ak splníte podmienku vedenia konta bez poplatku, teda ak vám tam chodí aspoň 400 eur mesačne. Ak podmienku nesplníte, zaplatíte v cudzom bankomate za výber 1,5 eur.
 
 
krajina názov banky
Rakúsko Bank Austria
Chorvátsko Zagrebačka banka
Poľsko Bank Pekao
Turecko Yapi Kredi
Bulharsko UniCredit Bulbank
Rumunsko UniCredit Bank

OTP banka

 OTP banka Slovensko má centrálu aj pobočky najmä v susednom Maďarsku, ale dcérske banky má aj v Chorvátsku, Bulharsku či Rumunsku. Zvyčajne majú názvy podľa materskej firmy, ale sú aj výnimky napríklad v Bulharsku či Čiernej Hore. Všetky bankomaty nájdete na webe banky pri lokátore a dcérske banky v jednotlivých krajinách tiež. Pri výbere z bankomatu bankovej skupiny zaplatíte v zahraničí 1 euro a v cudzích bankách až 2 eurá.
 
krajina názov banky
Chorvátsko OTP bank Hrvatska
Bulharsko DSK Bank Group
Maďarsko OTP bank

Čierna Hora

Crnogorska Komercijalna Banka

 
Foto: Ivan Sedlák