Aké máme možnosti dofinancovania hypotéky?

Autor: Katarína Macková
20.04.2018 (08:30)

Chystáte sa kúpiť si nehnuteľnosť a banka vám celú sumu nepožičia? Nesporili ste si vopred vo forme stavebného sporenia? S čím môžete v takom prípade hypotéku dokombinovať? Aj pri spotrebných úveroch sú už podmienky prísnejšie ako v relatívne nedávnej minulosti. Dnes sa pozrieme na možnosti, ktoré v tejto oblasti máte a čo je možné skombinovať, aby ste sa dostali k vlastnému bývaniu.

V takejto situácii si mnohí požičajú napríklad od rodiny, nie každý však má túto možnosť. Pred niekoľkými rokmi boli stopercentné hypotéky v móde – hovoríme o období pred začiatkom krízy. Neboli také problémy s prácou, klienti, ktorí mali dobrý plat, si ich mohli dovoliť splácať. Avšak akonáhle sa to zmenilo, nezvládali vysoké úverové zaťaženie najmä po prípadnej strate práce.

690x65

Odvtedy sú banky omnoho opatrnejšie, čo sa však dá povedať aj o klientoch. Podmienky sa postupne sprísňovali, čo má dnes za následok aj vyššiu „uvedomelosť“ žiadateľov, ktorí už vedia svoje možnosti reálnejšie zhodnotiť a už neočakávajú automaticky stopercentné hypotéky. Opýtali sme sa bánk, ako je u nich možné dofinancovať hypotéku. Podľa Zdenka Kovářa z Fio banky ponúkajú hypotéky do 85 % nehnuteľnosti. „Ďalšie dofinancovanie neposkytujeme a klient by mal zvyšok doplatiť z vlastných zdrojov.“

Odporucame
 ►  Všetko o hypotékach
 ►  Aktuálne najlacnejšie hypotéky
 ►  Ako funguje dofinancovanie hypotéky v praxi

Je potrebná dostatočná kapacita

„Na dofinancovanie hypotéky je možné využiť buď spotrebiteľský úver alebo stavebný úver, ako aj jeho formu medziúveru,“ vysvetľuje Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky, s tým, že klientovi spolu so schvaľovaním hypotéky predschvália aj spotrebiteľský úver pre prípadné dofinancovanie jeho investičného zámeru za výhodných podmienok za predpokladu, že má klient dostatočnú kapacitu pre splácanie aj hypotéky, aj spotrebiteľského úveru.

 ►  Ako preniesť záložné právo z bytu na rozostavaný dom
 ►  Čo trápi Slovákov pri hypotékach najviac
 ►  Kupujete novostavbu od developera? Časť I. a Časť II.
 ►  Ako je to s hypotékami pre mladých?

Dajte si urobiť prepočet

Ak je klient v situácii, že k hypotéke potrebuje aj spotrebný úver, treba reálne zvážiť svoje možnosti a nastaviť si splátky tak, aby ich takpovediac vedel „utiahnuť“ a aby sa neskôr nedostal do situácie, že zadlženosť bude možno nad jeho sily.

Banky vám tento prepočet vedia urobiť a vy tak získate reálnu predstavu, aké zaťaženie vás v najbližších rokoch čaká. Linda Lalinská z Oddelenia komunikácie a stratégie značky Tatra banka, a.s., hovorí, že u nich má klient možnosť požiadať o bezúčelový úver k hypotéke za predpokladu, ak mu to dovoľuje príjem, respektíve ak má dostatočnú kapacitu na splácanie oboch úverov. „Maximálne limity všetkých úverových produktov vie hypotekárny špecialista vypočítať už na prvom stretnutí.“

 ►  Je možné predať byt s ťarchou?
 ► Na čo všetko môžete použiť hypotéku
 ► Aké nehnuteľnosti prefinancuje hypotéka
 ► Základné hypotekárne pojmy pre všetkých
 ► Môžete dofinancovať hypotéku pôžičkou?


Tiež však dajte pozor na termíny; to, že hypotéku môžete splácať dajme tomu dvadsať rokov, neznamená, že môžete rovnako dlho splácať aj spotrebný úver. Podľa Zuzany Ďuďákovej, hovorkyne UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, ak bude postačovať príjem na splátku, je možné dofinancovanie cez spotrebný úver. „Dĺžka splácania spotrebného úveru je však maximálne 8 rokov,“ dodáva.

Rozhodne sa oplatí aj porovnanie ponúk a dbajte i na to, aby ste dodržali všetky parametre, na základe ktorých vám konkrétna banka výpočet urobila; ak by sa niečo z vašej strany zmenilo, logicky by nastala aj zmena podmienok. Preto pozor napríklad na prečerpania a podobne. Stále platí, že lepšie podmienky dostane vždy klient, ktorý si zodpovedne plní všetky svoje finančné záväzky.

 
Foto: redakcia