Koľko zaplatíte za výber z bankomatu a za výber hotovosti na pobočke?

Autor: redakcia
15.02.2019 (09:45)

Výbery hotovosti z bankomatu, ktorý patrí vašej banke máte zvyčajne zahrnuté v balíku služieb. Koľko zaplatíte na poplatkoch, ak budete vyberať z iného bankomatu alebo zájdete do pobočky? Pozrite si prehľad.


Napriek tomu, že kartami platíme stále častejšie, hotovosť má stále miesto v našej peňaženke. Ísť do banky a vybrať si peniaze z účtu sa vám neoplatí. Za takýto výber hotovosti na pobočke vám banka bude účtovať poplatok vo výške 2-4 eur. V Raiffeisen banke výbery hotovosti v pobočke máte zahrnuté v balíku služieb a neplatíte za nich žiaden ďalší poplatok.

690x65-A

Najlacnejší spôsob, ako sa dostať k hotovosti je výber z bankomatu vlastnej banky. Tieto výbery sú zahrnuté v balíku služieb, a neplatíte za nich žiaden extra poplatok. Ak výbery z bankomatu vlastnej banky nemáte zahrnuté v mesačnom balíku, resp. je ich obmedzený počet, stále sa vám oplatí použiť bankomat vašej banky. Zvyčajne banka za takýto výber účtuje poplatok 20-30 centov.

Neprehliadnite
Čo ak potrebujete súrne peniaze a v okolí nie je ten správny bankomat? Vybrať môžete aj z iného bankomatu. Výbery z cudzieho bankomatu však zvyčajne v balíku služieb nie sú zahrnuté, alebo sú zahrnuté v obmedzenej miere. Pozrime sa na poplatky.
 
  Poplatok za výber hotovosti z bankomatu vašej banky Poplatok za výber hotovosti z cudzieho bankomatu v SR Výber hotovosti v pobočke banky
CSOB 0,2 € 2,5 € 3 €
OTP bank 0,35 € 2 € 3 €
PABK 2018 0,3 € 2,5 € 3 €
Prima banka 0,2 € 2 € 2 €
raiffeisen Bank - male 0 € 2 € 0 €
SLSP 0,2 € 2,5 € 3 €
Tatra banka 1 € 2 € 4 €
UniCredit bank 0,3 € 1,5 € 4 €
VUB 0,3 € 2,5 € 3,5 €
 

Nie je bankomat ako bankomat

Na Slovensku sú poplatky za výber hotovosti z bankomatu štandardne nastavené tak, že vám, ako držiteľovi karty, poplatok zaúčtuje vaša banka, ktorá vám vydala platobnú kartu. V tomto poplatku sú zohľadnené náklady banky na prevádzku bankomatu a spracovanie transakcie.

Odporucame Avšak existujú aj iné modely zúčtovania poplatku za výber. Poplatok si môže zúčtovať nie banka, ktorá kartu vydala, ale priamo banka alebo spoločnosť, ktorá daný bankomat vlastní. V tomto prípade je klient o poplatku vopred informovaný na obrazovke bankomatu. Ak chcete ušetriť, transakciu môžete odmietnuť a nájsť iný bankomat, ktorý tento poplatok účtovať nebude. S takýmto modelom účtovania poplatkov sa môžete stretnúť aj na Slovensku aj v zahraničí.
 
Foto: Ivan Sedlák