Predčasné ukončenie odkladu splátok vám pomôže pri novej pôžičke

Autor: redakcia
02.10.2020 (14:10)

Naťahovať odloženie splátok na úvere či hypotéke sa neoplatí. Odklad predraží úver a zhorší prístup k ďalšej pôžičke.

Na jar po vypuknutí koronavírusovej pandémie banky prišli s rýchlou ponukou odklad splátok pri úveroch na deväť mesiacov. Tie síce ešte neuplynuli, ale niektorí zákazníci už začali úvery splácať. Ak totiž máte odklad splátok, na ďalší úver môžete zabudnúť. BANKY.sk zisťovali, ako to vyzerá v praxi.

Zatiaľ dobrovoľné splácanie odložených splátok úverov nie je medzi klientmi bánk masový jav. Potvrdzujú to aj čísla, ktoré nám poskytli banky.

Vo VÚB banke sa počet klientov, ktorí zrušili odklad splátok zatiaľ pohybuje v jednotkách percent. Podobné to je aj v ďalších bankách. „Aktuálne neevidujeme významný záujem klientov o zrušenie odkladu splátok,“ informuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. Dôvody ukončenia splátok banky neskúmajú. „Neskúmame dôvod. Platí však, že ak majú odklad, nezískajú nový úver,“ dodáva M. Cesnaková. A nepomôže im v získaní nového úveru ani to, ak ho začnú splácať aspoň z časti.

Ak na to máte, začnite splácať

Odborníci na financie aj banky však radia, že ak sa vaša finančná situácia stabilizovala a vy môžete opäť začať úver splácať, urobte tak čo najskôr. Nečakajte kým uplynie celá doba odkladu splátok. Pomôže vám to aj pri žiadosti o nový úver.

„Ak klient s odkladom splátok zistí, že jeho životná situácia sa zlepšila alebo vôbec nezhoršila, ako to pôvodne predpokladal a potreboval by pomôcť s ďalším úverom, by mal ideálne postupovať tak, že požiada o ukončenie odkladu splátok, vráti sa k splácaniu úveru a potom môže požiadať prípadne o ďalšie financovanie,“ radí Dominik Miša, hovorca VÚB.

Sylvia Ďatelinková z Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie, v tejto súvislosti dopĺňa, že treba mať na pamäti aj to, že úver sa počas odkladnej doby aj naďalej úročí a tieto úroky bude potrebné po ukončení odkladu banke zaplatiť.

Banka skoršie splácanie úveru vníma ako pozitívny signál, že sa vaša finančná situácia stabilizovala. Ste pre ňu preto bonitnejší klient. To však neznamená, že automaticky dostanete nový úver. Banky každú žiadosť o pôžičku vyhodnocujú individuálne a pri posudzovaní rozhoduje história splácania úveru, ako aj prípadné odloženie splátok.

Odborníci tvrdia, že ak má človek aspoň jednu riadne zaplatenú splátku, môže požiadať o nový úver. To je síce pravda, ale každá banka má vlastné interné predpisy a inak nastavený počet riadne zaplatených splátok. Finančné domy pre BANKY.sk neprezradili presný počet zaplatených splátok. V Slovenskej sporiteľni platí, že stačí mať ukončený odklad splátok a o nový úver môžete požiadať.

Postup pri ukončení odkladu splátok úveru

  • Spočítajte si príjmy domácnosti a výdavky na splácanie úveru
  • Ak sa vaša finančná situácia zlepšila, oznámte ochotu splácať úver banke
  • Ona vám automaticky ukončí odklad splátok
  • Nový odklad už po začatí splácania žiadať nemôžete
Foto: Ivan Sedlák