10 rád pre platby kartou a výbery z bankomatov v zahraničí

Autor: redakčne upravené
15.07.2021 (13:00)

V ideálnom prípade na dovolenke všetko zaplatíte platobnou kartou a nemáte starosti ako a kde vybrať lokálnu hotovosť. Nie vždy je to však možné. Ponúkame vám užitočné rady, ktoré sa vám na dovolenku určite zídu.

1. V zahraničí plaťte kartou

Pri platení v zahraničí odporúčame využívať platobnú kartu, ktorá je nielen ekonomickejšia, ale aj bezpečnejšia v porovnaní s hotovosťou. Navyše k platobným kartám sú často poskytované aj rôzne doplnkové služby ako cestovné poistenie, poistenie zodpovednosti za škody pre prípad odcudzenia, straty, zneužitia alebo krádeže platobnej karty či ďalšie výhody v podobe percenta z hodnoty nákupu alebo účtu bez poplatku za splnenia určitých podmienok.

2. Do krajín s obmedzenými možnosťami platenia kartou cestujte s celosvetovo obchodovateľnou menou

Do krajín, ktoré nemajú dostatok bankomatov či platobných terminálov, odporúčame cestovať s celosvetovo obchodovateľnou menou, akými sú americký dolár či euro.

3. Pri výberoch z bankomatu použite debetnú platobnú kartu

K lokálnej mene sa dostanete najvýhodnejšie výberom z bankomatu debetnou platobnou kartou v dovolenkovej destinácii, do ktorej cestujete.

4. Hľadajte bankomat finančnej skupiny, ku ktorej patrí vaša banka

Ešte pred cestou do zahraničia si overte vo svojej banke, koľko sa platí za výber hotovosti z bankomatu v zahraničí a či sa vo vašej destinácii nachádza banka rovnakej skupiny ako je vaša domáca banka. Výber hotovosti potom realizujte najlepšie v partnerských bankomatoch vašej domovskej banky, aby ste sa vyhli vysokým poplatkom.

5. Vyberajte iba toľko koľko miniete

Skúste si odhadnúť, koľko budete potrebovať hotovosti. Radšej vyberte raz vyššiu sumu, ako vyberať častejšie malé čiastky. Ušetríte na poplatkoch.

6. Kreditka sa v zahraničí oplatí, nie je však nevyhnutná

Kreditné platobné karty sú v zahraničí akceptované vo väčšej miere než debetné platobné karty. Kreditku je vhodné využívať na bezhotovostné transakcie (platby cez terminál alebo na internete) a zároveň vám môže slúžiť aj ako garancia pri prenájme ubytovania alebo prenájme vozidla. Navyše, ak si ustrážite úverové obdobie, čo je zvyčajne 30 až 50 dní peňažné prostriedky využívate bezúročne. Platby realizované kreditkou sú bez poplatku. Na vysoký poplatok sa pripavte pri výbere hotovosti z bankomatu. Nikdy preto nevyberajte hotovosť z bankomatu prostredníctvom kreditnej karty, mohlo by vás to vyjsť draho.

7. V zahraničí voľte prepočet bez konverzie

Najdôležitejšie pri samotnom výbere hotovosti v cudzej mene z bankomatu je voliť výber bez konverzie. V tom prípade určuje kurz vaša domovská banka. Rovnako to platí aj pri platbe kartou cez terminál, kedy je dôležité zvoliť platbu bez konverzie. Ak by ste si totižto zvolili opačnú možnosť t.j. platbu či výber s konverziou, v takom prípade kurz určuje zahraničná banka. Tento je zväčša nevýhodnejší pričom takáto transakcia môže byť spojená aj s poplatkom.
 

8. Lokálnej meny sa zbavte ešte pred odchodom domov

Ak vám zostala hotovosť v cudzej mene, je vhodnejšie ju zameniť za celosvetovo obchodovateľnú menu ešte v dovolenkovej destinácii, v ktorej sa nachádzate. Banky nedržia všetky meny, preto môžete mať po návrate z dovolenky problém s výmenou cudzej meny späť na eurá. V banke na Slovensku bežne zameníte americké doláre, britské libry, maďarské forinty, či chorvátske kuny. S exotickými menami nepochodíte.

9. Nezabudnite na dodržiavanie bezpečnostných pravidiel

Pri výbere hotovosti z bankomatu je potrebné dodržiavať bezpečnostné pravidlá: prekryť klávesnicu pri zadávaní číselnej kombinácie PIN kódu, výber realizovať na frekventovaných a nie odľahlých miestach, vždy počkať kým bankomat vydá hotovosť, platobnú kartu a potvrdenie o výbere. Pri platení nespúšťajte platobnú kartu z dohľadu a nikdy ju nikomu neodovzdávajte.

10. Pri odcudzení alebo zneužití platobnej karty bezodkladne kontaktujte vašu banku a políciu

V prípade, že ste sa stali obeťou krádeže platobnej karty alebo ak došlo k jej zneužitiu, bezodkladne o tom upovedomte vašu banku, platobnú kartu zablokujte a podajte trestné oznámenie na polícií. Rady ako si nepredražiť dovolenku platbami či výbermi z bankomatu v zahraničí pre vás pripravila JUDr. Sylvia Ďatelinková, právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.
 
Zdroj: Slovenská banková asociácia, Foto: Ivan Sedlák