Kedy skončí rast cien nehnuteľností?

Autor: redakčne upravené
11.01.2022 (12:00)

Ceny nehnuteľností rastú nielen kvôli drahším cenám pozemkov, stavebných materiálov ale aj pre zvýšený dopyt po bývaní. Rast cien realít tak skoro neskončí a ak ide o otázku bývania, netreba zbytočne špekulovať.

Prvoradým dôvodom rastu cien nehnuteľností je vysoký záujem o ich kúpu. Prečo majú ľudia taký výrazný záujem? „Inflácia, obava z ďalšieho rastu cien či potreba bývania. Čím viac záujemcov o kúpu a čím menší záujem o predaj, tým výraznejšie budú ceny rásť,“ vysvetľuje Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Aj keď dopredu nikdy nevieme, akým tempom budú nehnuteľnosti rásť, medziročný nárast cien nehnuteľností zvyčajne býva väčší, než možná ročná miera úspor. Inými slovami, byty zdražejú viac ako sa nám za rok podarí usporiť. Preto s kúpou vlastného bývania netreba vyčkávať. Inou témou je kúpa nehnuteľnosti na investičné účely. Pre tento spôsob investovania sa javia ako najvhodnejšie dvojizbové byty. O tie je najväčší záujem zo strany podnájomníkov. Pre bývanie sú najžiadanejšie trojizbové byty. V tomto segmente chýbajú desiatky tisíc bytových jednotiek, čo znamená, že aj keby sa dnes začalo vo veľkom stavať, najbližšie roky nebudú na to ceny nehnuteľností reflektovať.

Veľká časť nových bytov sa predáva ešte skôr, než sú vôbec dokončené. Pri kúpe ešte nepostavenej nehnuteľnosti treba počítať s rizikom, že sa developer môže dostať do finančných problémov a získanie bytu sa v tom lepšom prípade iba oddiali. Druhým rizikom je vývoj cien stavebných materiálov, ktorý už býva ošetrený inflačnou doložkou. Chýbajúce peniaze (môže ísť o desiatky tisíc eur) bude treba získať navýšením hypotéky, načerpaním ďalšieho úveru, požiadaním o pôžičku blízkych alebo prenechať právo kúpy na ďalšiu osobu.

Tí, ktorí čakajú na pokles cien nehnuteľností, sú väčšinou sklamaní. A sklamaní budú pravdepodobne i naďalej. Ceny stavebných materiálov sa tak skoro nedostanú na úroveň spred minulého roku. Práve ich vývoj bude hlavnou príčinou rastu cien nehnuteľností. Tento trend v najbližšej dobe nezastaví ani hromadná výstavba nájomných bytov a ani demografický vývoj.

Najbližší vývoj hrá v prospech predávajúcich. Veď 70 až 80 % bytov v rámci projektov sa predáva z papiera. Kupujúci teda financujú výstavbu už v čase, keď sa development iba začína realizovať. Kým je vysoký záujem kupujúcich, ceny nehnuteľností nemajú dôvod klesať.
 
Zdroj: Swiss Life Select, Foto: redakcia