Radíme: Na čo si dať pozor pri nebankových pôžičkách

Autor: redakčne upravené
29.05.2023 (15:30)

Veľa Slovákov má skúsenosť s pôžičkou od nebankovej spoločnosti alebo s kúpou na splátky. Vďaka prísnej regulácii štátu v tomto segmente sa situácia zlepšila. Stále sa však nájdu spoločnosti, ktoré sa snažia pravidlá obísť, na čo v konečnom dôsledku doplatí spotrebiteľ. Poradíme vám, ako sa rýchlo zorientovať a zistiť, či ide o osvedčeného alebo naopak nepoctivého poskytovateľa úveru.

Nebankovou pôžičkou je pôžička od inej ako bankovej inštitúcie, ktorá musí mať licenciu na poskytovanie úverov od Národnej banky Slovenska. Zoznam všetkých licencovaných poskytovateľov je k dispozícii na stránke NBS: https://subjekty.nbs.sk/?c=1172

„Kto licenciu nemá a požičiava ľuďom peniaze, nezriedka za extrémne vysoké poplatky, robí určite niečo nelegálne. Vo vlastnom záujme sa mu radšej vyhnite, ak sa nechcete dostať do zbytočných problémov,“ radí ombudsman klientov spoločnosti Home Credit Miroslav Zborovský. Vyššia úroková sadzba ako v bankách je spojená s vyššou mierou rizika, ktoré na seba nebankovky berú. Nebanková spoločnosť často požičia aj ľuďom, ktorým by v banke úver neschválili. Neznamená to však, že nebankovú pôžičku dostane každý žiadateľ. Potvrdzuje to aj klesajúci počet klientov, ktorí nie sú schopní splácať svoje úvery. „V súčasnej dobe 97 % všetkých našich klientov spláca svoje záväzky včas. To je spojené aj s veľmi prepracovaným riskovým modelom, ktorý neumožňuje poskytnúť pôžičku ľuďom, ktorí by mali problémy so splácaním,“ uvádza Michal Fila, hovorca Home Credit. Ak chcete požiadať o pôžičku v nebankovej spoločnosti, mali by ste zohľadniť predovšetkým nasledovné kritériá:

1. Maximálne zrozumiteľná zmluva. Podpíšte len takú zmluvu, ktorej rozumiete. Celú zmluvu si treba prečítať, vrátane súvisiacich dokumentov. Ak niečomu nerozumiete, pýtajte si vysvetlenie. Poctivý poskytovateľ vám všetko detailne a bez problémov vysvetlí.

2. Celkové náklady na pôžičku. Žiadajte presnú informáciu, koľko peňazí spolu zaplatíte počas celého obdobia splácania. Sledujte aj RPMN, teda ročnú percentuálnu mieru nákladov, ktorá by mala zohľadňovať všetky náklady spojené s pôžičkou. Patrí sem napríklad aj poplatok za schválenie žiadosti, vedenie úverového účtu či poistné. Niektoré nebankovky totiž využívajú taktiku nízkych úrokov a neprimerane vysokých poplatkov.

3. Konkrétne a úplné informácie o všetkých nákladoch. Sledujte nielen úroky, ale aj to, koľko zaplatíte za predčasné splatenie, aké sú sankcie za omeškanie, odklad platieb a poplatky za zaslanie upomienky. Neseriózne spoločnosti majú často neúmerne vysoké sankcie za nesplácanie úveru a aj menší dlh vám môže spôsobiť nočné mory. Hocikomu sa môže stať, že sa so splátkou omešká alebo sa dostane do neočakávaných finančných ťažkostí. Preto je dobré ešte pred podpisom zmluvy vedieť, čo sa stane v prípade omeškania. Niektoré spoločnosti majú sankčné poplatky nastavené veľmi prísne, takým sa radšej vyhnite. Seriózny poskytovateľ by mal hľadať s dlžníkom možnosti, ako situáciu riešiť. 4. Úver nie za každú cenu. Zodpovedné spoločnosti si záujemcov o úver preverujú, nahliadajú do registrov, overujú si schopnosť splácať a jednoducho insolventným klientom úver neposkytnú. „V prípade, že vám chce nejaká nebanková spoločnosť požičať aj bez dokladovania vášho príjmu, mali by ste určite spozornieť. Evidentne nejde o poctivého poskytovateľa a radšej ho odmietnite. Môžete sa dostať do nečakaných problémov, ktoré vás v budúcnosti „dobehnú,“ dopĺňa M. Zborovský.

Licencované „nebankovky“ prinášajú na trh nielen konkurenciu bankám, ale aj efekt v podobe zodpovedného financovania. Neúspešní žiadatelia o pôžičku v banke by sa v prípade neexistencie nebankového trhu ľahko dostali do šedej ekonomiky, nezriedka k úžerníkom bez akejkoľvek regulácie. Nebanková spoločnosť však neposkytne úver komukoľvek a u všetkých záujemcov riadne preverí schopnosť splácať.
 
Zdroj: Home Credit, Foto: Ivan Sedlák