Koľko trvá pripísanie peňazí na účet cez vkladomat?

Autor: redakcia
12.04.2024 (16:00)

Mnohé banky poskytujú svojim klientom možnosť vkladať hotovosť na účet cez vkladomaty. Banky.sk zisťovali, ako rýchlo budete mať peniaze pripísané na účet a či je možné vložiť peniaze nielen na svoj, ale aj na cudzí účet.

Banky v posledných rokoch optimalizujú sieť svojich pobočiek a v niektorých menších mestách už pobočku žiadnej banky nenájdete. Veľký vplyv na tento fakt má aj digitalizácia, množstvo hotovostných transakcií sa transformovalo na bezhotovostné prevody a platby. Pobočky by primárne mali slúžiť ako poradenské centrá. Aj poplatkovou politikou sa banky snažia ľudí motivovať k využívaniu digitálnych služieb a bankomatov.

Mnohé bankomaty už majú aj funkcionalitu vkladomatu, čiže z takéhoto zariadenia je možné vybrať peniaze z účtu, ale aj vložiť peniaze na účet.

Ako dlho trvá, kým vložené peniaze uvidíte na účte? Takmer okamžite, s výnimkou vkladov zrealizovaných cez víkendy alebo v nočných hodinách. V Slovenskej sporiteľni, Tatra banke a UniCredit banke víkendový vklad uvidíte na účte najbližší pracovný deň, rovnako to platí aj pre vklady, ktoré zrealizujete večer, po bankovej uzávierke.

Vo VÚB a ČSOB vkladomaty nemajú žiadnu uzávierku platieb a teda všetky vklady, aj večerné a víkendové, uvdíte na účte okamžite.
 
Banka Počet vkladomatov z celkového počtu bankomatov Okamžite pripísané platby do uzávierky Možnosť vkladať na svoj a cudzí účet
SLSP 222/745 21:30 h Len na svoj účet
VUB viac ako 136/542 nepretržite Len na svoj účet
Tatra banka 247/363 22:00 h Na akýkoľvek účet v Tatra banke a Raiffeisen banke
CSOB 92/457 nepretržite Na akýkoľvek účet v ČSOB banke
UniCredit bank 54/154 19:45 h Na akýkoľvek účet v Unicredit banke

365 banka prevádzkuje len bankomaty bez možnosti vložiť peniaze. Podľa vyjadrenia 365 banky, vzhľadom na klesajúci objem hotovostných transakcií vkladomaty neplánujú zavádzať, klienti majú možnosť vložiť hotovosť na účet v pobočke banky, alebo na pošte.

Bankomaty – vkladomaty jednotlivých bánk sa líšia v tom, aký vklad vám umožnia. V Slovenskej sporiteľni a VÚB je možný vklad len na vlastný účet. Vkladomaty Tatra banky, ČSOB a UniCredit banky umožňujú vkladať peniaze aj na cudzí účet. „Klient môže vkladať na svoj účet, ale aj na cudzí účet v našej banke. Vklad hotovosti je umožnený klientom UCB SK pomocou debetnej karty na EUR účty vedené v UCB SK. Nie je možné vkladať na úverové či technické a sporiace účty,“ upresňuje Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit banky. Simona Miklošovičová, hovorkyňa Tatra banky, opisuje, aké rôzne funkcie vkladomatu môžu využiť klienti Tatry: “Vklad hotovosti cez naše bankomaty je určený tak na prevod prostriedkov na účet ku karte, ktorou sa vklad inicioval, ako aj na vklad na akýkoľvek iný účet vedený v Tatra banke alebo Raiffeisen banke. Klienti môžu dokonca cez naše bankomaty platiť faktúry. Stačí, ak QR kód na faktúre obsahuje účet v Tatra banke alebo Raiffeisen banke. V prípade, že je suma faktúry v nižšej výške, ako boli vložené finančné prostriedky, výdavok je pripísaný na účet ku karte, ktorou sa inicioval vklad hotovosti.”

Všetky oslovené banky nám potvrdili, že o služby vkladomatov je záujem a ľudia ich využívajú čím ďalej tým častejšie. Dôvodom je to, že sú k dispozícii nonstop a vklady na účet sú bez poplatku. „V našej sieti bankomatov sme zaznamenali medziročný nárast (2023 vs 2022) v počte vkladov 18,5 % a medziročný nárast v objeme vloženej hotovosti 16,6%”, konštatuje Simona Miklošovičová z Tatra banky.
 
Foto: redakcia