Bratia Jamesovci - priekopníci bankových lúpeží (1.časť)

Autor: BANKY.sk
03.06.2011 (11:35)

Na Slovensku od krízy rastú pokusy o lúpeže v bankách. Či už to boli pokusy úspešné alebo nemej zdarené, je zaujímavé sledovať vynaliezavosť alebo naivitu dnešných lupičov. Ešte zaujímavejšie je priblížiť si niektoré bankové lúpeže z dejín.

V tomto seriáli článkov o histórii bankových lúpeží si krátko spomenieme začiatky lúpeží ako takých, opíšeme si niektoré zaujímavé prepady, pričom sa zameriame na nezvyčajné, veľké a legendárne lúpeže. Oboznámime sa aj s niektorými slávnymi menami bankových lupičov a nevynecháme ani opis vývoja lúpenia od klasického jánošíkovského typu až po vylupovanie bankomatov alebo bankových kont pomocou počítačovej techniky.

Samotné lúpeže sa objavili so vznikom peňazí, i keď krádeže dobytka alebo zbraní by sa dali tiež považovať za istý druh lúpeže. V minulosti sa lúpilo na cestách (kupci, koče s pokladnicami), na mori (piráti), ale aj v palácoch, kláštoroch, kostoloch, hradoch alebo domoch zámožných ľudí. Lúpeže bánk sa logicky mohli objaviť až po vzniku bánk ako inštitúcií, teda až začiatkom 18. storočia. Skutočné bankové prepady sa spájajú až s 19. storočím, konkrétne s americkým divokým západom. Prvé slávne lúpeže v dejinách Spojených štátov amerických sú spojené s menami bratov Jesse a Frank Jamesovcov.

Na začiatku je potrebné povedať, že gang Jamesovcov možno nebol prvý, čo vylúpil banku, ale jednoznačne boli najslávnejší, keďže ich príbeh bol niekoľkokrát sfilmovaný a vyšlo o nich veľa kníh. Ich popularita z nich urobila lupičské legendy. Obaja bratia boli dobrí pištolníci a jazdci, keďže bojovali v americkej občianskej vojne (1862-65), a to isté platilo aj o ostatných členoch ich gangu.

Ich prvá plánovaná banková lúpež sa uskutočnila vo februári 1866 počas bieleho dňa. V tom čase mala Jamesova banda 11 členov. Ich obeťou sa stala malá banka v meste Liberty v štáte Missouri. Scenár lúpeže banky bol jednoduchý, ale účinný a postupom času sa stal prototypom pre iných lupičov. Banditi mali zväčša oblečené dlhé rančerské kabáty, kde sa dala skryť zbraň. Traja členovia gangu vošli dovnútra banky, dvaja strážili pri dverách a ostatní boli rozostavení na ulici s pripravenými koňmi. Keďže na rýchlom úteku záležal úspech prepadu, Jamesovci si dali záležať na kvalitných žrebcoch, ako si dnešní lupiči potrpia na rýchle autá. Lúpež musela byť prevedená prekvapivo, rýchlo a pokiaľ to bolo možné bez zbytočných prestreliek, ktoré mohli spomaliť útek. Po úspešnom prepade si však gangstri - kovboji neodpustili klasické strieľanie do vzduchu pri cválaní ulicami mesta.

O tom, že banka bola vylúpená, sa obyvatelia mesta dozvedeli ľahko, keďže skupina 11 strieľajúcich jazdcov vždy vyvolala pozornosť. O sume, ktorú si Jamesov gang odniesol pri tejto prvej lúpeži sa vedú polemiky. Výška lupu sa pohybuje od 17 do 24 tisíc dolárov, pričom lupiči ukradli aj cenné papiere v hodnote okolo 40 tisíc dolárov.
Foto: feedmegossip.com