Debetku k účtu si môžete zrušiť, ale neušetríte tým

Autor: Andrej Dorič
28.11.2012 (07:00)

Ak máte v peňaženke veľa platobných kariet a z banky vám majú poslať v rámci balíka novú kvôli expirácii starej môžete si zrušiť. Za doplnkovú kartu tak neušetríte.

 
Keď majú banky nastavené automatické procesy neradi ich menia. To platí aj pri automatickom posielaní debetnej karty k účtu. BANKY.sk zisťovali či vám banka pošle novú debetku, aj keď k účtu máte vydané dve karty jednu embosovanú a druhú nie, pričom len jedna z nich čoskoro expiruje. 

Oslovené banky svorne potvrdili, že kartu zasielať budú pokiaľ nepožiadate o jej zrušenie. „Ak majiteľ účtu počas uzatvárania zmluvy súhlasil s prevydaním karty, bude mu pred ukončením platnosti pôvodnej karty doručená nová karta s rovnakými parametrami na adresu, ktorú nám uviedol,“ uvádza Milan Bednár, vedúci oddelenia kartových produktov Slovenskej sporiteľne. 

OTP banke si kartu musíte prísť vyzdvihnúť osobne na pobočku, kde ste o jej vydanie požiadali, a to najneskôr do 90 kalendárnych dní od jej výroby. 

Zrušiť sa dá, ale s predstihom

O zrušenie automatického zasielania karty musíte banku požiadať. Dá sa to urobiť rôznymi spôsobmi. Zájdete na pobočku banky, zavoláte si tam alebo použijete internetbanking. 

Neprehliadnite:

Banky majú rôzne lehoty na zrušenie karty. V ČSOB musíte zrušiť automatickú obnovu karty najneskôr 6 týždňov pred expiráciou karty a môžete to urobiť aj online. Slovenská sporiteľňa vyžaduje 8 týždňové avízo o zrušení a tiež môžete použiť internetbanking. 

V OTP banke však musíte ísť na pobočku banky a osobne žiadosť o zrušenie podpísať a to najneskôr do 10. dňa v mesiaci predchádzajúceho mesiacu ukončenia platnosti platobnej karty. To znamená, že ak vám karta končí vo februári budúceho roka mali by ste ju zrušiť do 10. januára.

Ročný poplatok za kartu neušetríte

Ak máte k účtu doplnkovú debetnú kartu platíte za ňu ročný poplatok. V Slovenskej sporiteľni stojí doplnková neembosovaná tiež nazývaná elektronická karta 8 eur, za embosovanú kartu zaplatíte 20 eur ročne. Ak by ste si chceli zrušiť svoju kartu, ktorú máte v cene balíka a nahradiť ju doplnkovou neušetríte tým. „V cene balíka Osobný účet je elektronická karta, ak si ju klient zruší, za embosovanú kartu zaplatí ročný poplatok 20 eur, pretože tá nie je v cene balíka,” vysvetľuje Bednár.

Aj v ČSOB si musíte za doplnkovú neembosovanú kartu zaplatiť ročne 7,20 eur a za embosovanú 19,80 eur. Ušetriť na poplatku môžete iba vtedy ak by doplnková druhá karta bola tiež neembosovaná . “Pokiaľ by boli platné obe, klient by za jednu doplácal , ak by sa však rozhodol prvú zrušiť –neobnoviť , za druhú by už následne neplatil,” informuje Zuzana Eliášová, hovorkyňa ČSOB. 

Ročné poplatky za doplnkové debetné karty
Banka Elektronická Embosovaná
Slovenskej sporiteľni  8 eur 20 eur
ČSOB 7,20 eur 19,80 eur
OTP banka 7 eur 20 eur

OTP banka má poplatky za doplnkovú neebosovaná kartu 7 eur a embosovaná 20 eur ročne. Keď máte v balíku len jednu kartu za druhú si vždy priplatíte. Pokiaľ máte balík MAX, v ktorom sú zahrnuté dve ľubovoľné karty, tak neplatíte poplatok za druhú kartu. “Ak by ste mali vydané tri karty a jednu napríklad elektronickú zrušíte, ušetrí poplatok za tretiu,” dodáva Zuzana Krenyitzká, hovorkyňa OTP banky. 

Poplatok jej znovu vydanie takejto karty pri strate alebo pri krádeži je Slovenskej sporiteľni 10 eur. ČSOB a OTP banka si účtujú rovnakú sumu ako pri vydané novej karty. Od budúceho roka však ČSOB poplatok vyrovná pri oboch druhoch kariet na desať eur. 
Foto: Ivan Sedlák