Digitálne euro – jeho výhody a fungovanie v praxi

Autor: redakčne upravené
21.05.2024 (14:00)

Zavedenie digitálneho eura nie je jednoduchá záležitosť a potrvá ešte niekoľko rokov. Pozreli sme sa na výhody, ktoré nám digitálne euro prinesie a ako ním budeme platiť. Bude digitálne euro povinné?

Po dvoch rokoch skúmania odštartovala koncom minulého roka Európska centrálna banka spoločne s národnými centrálnymi bankami členských krajín prípravnú etapu zavedenia digitálneho eura.

Predtým, než sa digitálne euro dostane do našich „peňaženiek“, je potrebné počas najbližších dvoch rokov pripraviť a schváliť legislatívu, pravidlá fungovania, pripraviť infraštruktúru a výber poskytovateľov. Na konci tohto obdobia sa rozhodne, či projekt digitálneho eura postúpi do finálnej fázy. Ak áno, stanoví sa dátum samotného spustenia.

Na platbu digitálnym eurom budete potrebovať mobil

Digitálne euro vám umožní zaplatiť za tovar priamo, okamžite hocikde v krajinách eurozóny, úplne rovnako, ako keby ste platili mincami a bankovkami. Rozdiel bude len v tom, že to urobíte mobilom. Zásadnou výhodou digitálnej formy hotovosti bude jej dostupnosť v off-line podobe (tak, ako hotovosť v peňaženke). Platba sa udeje okamžite, tak ako keby ste platili mincami a bankovkami. Všetky transakcie digitálnym eurom budú bezpečné a dôkladne chránené, vrátane súkromia spotrebiteľov.

Už nebudete musieť myslieť na to, že si musíte pre istotu vybrať hotovosť z bankomatu. Budete mať možnosť vlastniť dve peňaženky. Jednu fyzickú vo vrecku a druhú digitálnu v mobile. Digitálna peňaženka nebude povinná!
 • Najskôr si zriadite digitálnu peňaženku vo vašej banke
 • Do svojej digitálnej peňaženky si vložíte peniaze – hotovostným vkladom alebo bezhotovostným prevodom z bankového účtu
 • Digitálne eurá, ktoré máte uložené vo vašej digitálnej peňaženke, môžete používať pri platení za tovary a služby
 • Ak sa rozhodnete, že peniaze, ktoré máte v digitálnej peňaženke, chcete vrátiť na svoj bankový účet, môžete tak urobiť hocikedy
 • Platby v digitálnych eurách budú bezpečné a okamžité – či už nakupujete v kamennom obchode alebo na internete
Digiálne euro umožní priame platby, online a off-line, z digitálnej peňaženky pomocou mobilného telefónu alebo inteligentných hodiniek. Pri cestách do iných krajín eurozóny nemusíte so sebou brať hotovosť. Navyše sa vyhnete poplatkom za výber hotovosti z bankomatov v celej eurozóne.

Digitálnym eurom budete môcť vykonávať aj automatické transakcie (prevodné príkazy), napríklad zaplatíte za účet mobilnému operátorovi, elektriku, plyn,...

Digitálne euro nebude mať obmedzený účel použitia alebo obmedzenú dobu platnosti tak, ako je to napríklad pri poukazoch. Bude takmer neobmedzené a vždy si zachová svoju hodnotu.

Hlavné výhody:

 • povinná akceptácia v rámci krajín eurozóny
 • bez poplatku za transakciu
 • dostupnosť v celej eurozóne
 • možnosť používať digitálne euro off-line
 • vysoká úroveň súkromia
 • okamžité zúčtovanie platieb
Európska centrálna banka a národné centrálne banky v eurozóne nemajú komerčné ambície viesť účty pre obyvateľov a ani záujem monitorovať ľudí. Centrálne banky nebudú mať prístup k osobným údajom identifikujúcich používateľov, ani nebudú ukladať údaje.

Platba digitálnym eurom bude bez poplatkov.

Digitálne euro sa určite nespustí v dohľadnej dobe. Počas najbližích dvoch rokov ECB bude pracovať na prípade zákonov a infraštruktúry. Termín, kedy by sa digitálne euro mohlo dostať do našich peňaženiek, sa dozvieme až potom.
 
Zdroj: Dušan Jurčák, NBS, Foto: Ivan Sedlák