Ako poslať peniaze inak ako bankovým prevodom? Možností je niekoľko

Autor: redakcia
08.01.2024 (13:00)

Pozrite si, akými rôznymi spôsobmi môžete posielať peniaze.

Predaj vecí cez online bazáre, či facebook so sebou nesie určité riziko. Predávajúci by najradšej dostal peniaze vopred, čo je riziko pre kupujúceho, keď narazí na nepoctivého predajcu. Pre kupujúceho je zas najbezpečnejšia dobierka, no predstavuje riziko pre predávajúceho, že kupujúci si balík na pošte nevyzdvihne.

S otázkou, ako najrýchlejšie a zároveň bezpečne a lacno zrealizovať platbu, sa na BANKY.sk obrátil náš čitateľ, ktorý predáva rôzne veci cez online bazár. Zisťovali sme, aké možnosti okrem klasického prevodného príkazu ponúkajú banky a poskytovatelia platobných služieb na Slovensku.

Viamo stále funguje, ale obmedzene

Peer-to-peer platby medzi bežnými ľuďmi na Slovensku existujú, len nie sú také rozšírené. Od roku 2013, kraľovala týmto platbám slovenská platobná aplikácia Viamo, ale poskytovalo ju len niekoľko veľkých bánk. Viamo funguje cez posielanie peňazí na telefónne číslo, ktoré bolo spárované s bankový účtom. Je vhodná aj pre online obchodníkov.

Vlani spoločnosť Viamo kúpil poľský platobný fintech BLIK, ktorý je jednou z najpopulárnejších mobilných platobných metód v Poľsku, kde má viac ako 11,3 milióna aktívnych používateľov. V súčasnosti Viamo funguje len u dvoch bánk na Slovensku v Tatra banke a VÚB. Jej služby však môžu využívať zákazníci všetkých bánk na Slovensku pomocou špeciálnej aplikácie Viamo Plus. Cez túto službu môžete zaplatiť aj u vybraných obchodníkov, stačí si do aplikácie pridať svoju platobnú kartu. Viamo Plus vtedy funguje ako bežná platobná brána.

Cez Payme zaplatíte linkami

Okrem služby Viamo môže online predajca používať novú aplikáciu Payme. Tá funguje cez posielanie platobných liniek a skenovanie QR kódov. Opäť ju využívajú len niektoré banky (VÚB, Tatra banka, Slovenská sporiteľňa a ČSOB).

Payme umožní zdieľať platbu v ľubovoľnej mobilnej četovacej aplikácii (Whatsupp, Mesenger). Výhoda je, že človek sa nemusí nikde registrovať alebo prihlasovať, link si vytvorí cez svoju bankovú aplikáciu.

Hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová vysvetľuje, že služba Payme nie je priamou alternatívou pre okamžité platby, ale skôr alternatíva spôsobu zadania platby. Prevádzkovateľom služby payme.sk je Slovenská banková asociácia.

Okamžité platby sú rýchle

Snáď najrýchlejší spôsob ako poslať peniaze je cez okamžité platby, ktoré začali na Slovensku fungovať vlani. Pri okamžitých platbách má klient platbu na účte do niekoľkých sekúnd. Nevýhodou je, že do okamžitých platieb zatiaľ nie sú zapojené všetky banky. Tieto banky ponúkajú okamžité platby

Aby predávajúci dostal peniaze od kupujúceho za pár sekúnd je nevyhnutné, aby obaja mali účet v banke, ktorá tieto okamžité platby podporuje.

Visa Direct len cez spoluprácu s bankou

Ak by ste chceli platiť radšej kartou, môžete využiť napríklad službu Visa Direct, ktorá umožňuje prevod finančných prostriedkov z karty na kartu.

Táto platba poskytuje jednoduchosť pri presune peňazí do celého sveta. Je to však služba, ktoré je určená skôr pre banky, fintechy a obchodníkov na zefektívnenie ich podnikania. Visa Direct Payouts podporuje domáce a cezhraničné platby aj medzi jednotlivcami (P2P), medzi malými a strednými podnikmi (B2SB) a medzi podnikmi a spotrebiteľmi (B2C) v reálnom čase. “Je možne ju využiť aj na posielanie prostriedkov z karty na kartu. Je však potrebné, aby túto možnosť mala zavedenú banka, ktorá kartu vydala,” vysvetľuje Ľubica Gubová, country manažérka spoločnosti Visa pre Slovensko.

“My ju v rámci našich aplikácií neposkytujeme, držitelia našich kariet však vedia prijímať takto zaslané peniaze,” dodáva Simona Miklošovičová z Tatra banky.

Takže ak ju chce využiť bežný klient banky, musí ju mať aj jeho banka.

Podľa Gubovej je VISA direct vhodná skôr pre obchodníkov, ktorí majú vlastný e-shop. “Vtedy stačí, aby si podnikateľ zriadil platobnú bránu a akceptoval digitálne platby, čiže platby kartou. Toto platí aj pre online trhovisko,” dodáva Gubová.

Postup pri platení cez Payme:
  • príjemca platby vo svojej bankovej aplikácii vygeneruje link, ktorý obsahuje platobné údaje (účet príjemcu, sumu)
  • takýto link následne pošle platiteľovi cez SMS alebo chat
  • platiteľ otvorí takýto link vo svojej bankovej aplikácii, spustí sa mu predvyplnený platobný príkaz a ten autorizuje

Postup pri platení cez Viamo
  • stiahnete si aplikáciu
  • vložíte do nej číslo svojej karty
Foto: Shopify Photos, Burst.shopify.com