Hádate sa s partnerom kvôli peniazom?

Autor: redakcia Banky.sk
29.09.2017 (12:00)

Tak toto by ste si mali určite prečítať.




Začali ste s partnerom zdieľať spoločnú domácnosť. Ako budete riešiť svoje financie? Otvoríte si spoločný účet na spoločné výdavky? Alebo sa bez neho zaobídete? Ten, kto zarába viac, bude prispievať vyššou čiastkou na domácnosť? Nepáči sa vám, že zo spoločných peňazí partner kupuje cigarety, pričom vy nefajčíte?

Veľa dvojíc pred vstupom do manželstva nielenže nepozná príjmy svojho partnera, ale ani nevie koľko a na čo partner peniaze míňa. Financie vo vzťahu by nemali byť tabu. Ak o nich dokážete s partnerom hovoriť, máte vyššiu šancu, že vám peniaze vzťah nepokazia.

Diskusiu o financiách neodkladajte. Niektorí ľudia nemajú radi rozhovory o peniazoch a aktívne sa im vyhýbajú. Na lepšie zvládnutie komunikácie o peniazoch vám pomôžu nasledovné tipy:

1.Čím skôr, tým lepšie

Vytvorte základy vašich diskusií o peniazoch. Ak budete rozhovor o peniazoch príliš odďaľovať, práve peniaze sa môžu stať predmetom vašej prvej hádky. Nedovoľte, aby boli peniaze tabu vo vašom vzťahu. Pokiaľ si nenastavíte pravidlá spoločného hospodárenia na začiatku, neskôr vo financiách môžete mať zmätok a nikto z vás nebude chcieť prevziať zodpovednosť za zlé hospodárenie.

2. Pýtajte sa

Zdieľajte vaše predstavy a zaujímajte sa o to, ako budete spravovať financie v páre a ktoré výdavky budú spoločné, či oddelené. Obaja by ste mali mať pocit, že ste dospeli vo finančnej otázke k zhode, že spravodlivo prispievate do spoločného rozpočtu i spravodlivo zdieľate náklady. Plánujte spoločne a keď sa od svojho plánu vzdialite, máte sa opäť čoho pridržať. Nezabúdajte, že spoločné hospodárenie nie je len o platení účtov, ale aj o vytváraní rezervy.

Neprehliadnite

3. Nebuďte tajnostkári

Problémom vo vzťahu nemusí byť téma peňazí ako taká, ale ak niečo pred tým druhým zatajíte. Zatajiť napríklad môžete dlh na kreditke, skutočný stav na účte, či svoj "tajný" účet v banke. Komunikujte spolu preto radšej otvorene a vyhnete sa neželaným prekvapeniam.

53 % mužov a 63 % žien by radšej zostalo single, ako žilo s niekým, kto nemá poriadok vo svojich financiách.

4.Buďte empatickí

Komunikujte empaticky a so záujmom. Neobviňujte partnera proaktívne, radšej rozviňte diskusiu. Možno sa nakoniec aj niečo priučíte.

5. Pomôžte si bankovou aplikáciou

Vďaka inteligentným bankovým aplikáciám môžete mať lepší prehľad vo svojom hospodárení. Mobilné aplikácie vám pomôžu roztriediť výdavky a ľahko zistíte koľko míňate na ubytovanie, jedlo, oblečenie, zábavu,... Ak nepoznáte žiadnu vhodnú aplikáciu, dokážete si prehľad výdavkov spracovať v excelovskej tabuľke v počítači, alebo s kalkulačkou na papieri.
S prehľadom vo financiách môžu napomôcť bankové aplikácie. Vďaka funkcii Digital Money Management naše platby nielen kategorizujú, ale šikovné appky nás proaktívne upozornia, pokiaľ v našom rozpočte nastane nejaká anomália. Keď sme napríklad minuli viac, ako inokedy. Naopak, ak sa nám podarí našetriť, môžu nám odporučiť zhodnotenie úspor prostredníctvom investovania. Je to výhodnejšie, ako nechať ich ležať na bežnom účte“, dopĺňa Marek Šupa, CEO 365.bank.

Pri plánovaní spoločných financií sa nezameriavajte len na výdavky, ale aj na sporenie. Spolu si môžete nasporiť na peknú dovolenku, či väčšiu chladničku. Peniaze na sporení vám pomôžu prekonať aj náročné chvíle, keď stratíte zamestnanie, alebo ochoriete.
Zdroj: 365.sk, Foto: Ivan Sedlák