mBank radí: 4 živly v investovaní

Autor: Veronika Kalátová
25.06.2018 (11:30)

Investičný svet možno charakterizovať aj podľa štyroch prírodných živlov. Tak ako v prírode, aj tu sa „živly“ navzájom ovplyvňujú a dopĺňajú. Produktová manžérka mBank Veronika Kalátová vysvetľuje ako ich využívať vo svoj prospech.


Tipov prečo, ako a kam investovať je veľa. Dôležité je zvoliť ideálnu cestu, kde by mala fungovať rovnováha medzi:
potrebou voľného prístupu k financiám;
plánovaním budúceho využitia financií;
predstavou o výške výnosu a o tom, ako zisk dosiahnuť;
strachom z rizika a vlastnej sebareflexie.


ZEM - začiatočník

Dôverujeme pevnej pôde pod nohami, ktorá plodí ovocie. Pokladnička býva v detstve prvým sporiacim nástrojom. Vidíte svoje peniaze pribúdať a nájdete tam presne toľko, koľko ste vložili. Postupom času človek pochopí, že je potrebné myslieť na budúcnosť. Neskúsenosť nás však drží pri zemi a tak vyhľadávame bezpečnejšie investície, akými sú napríklad penzijné fondy, stavebné sporenie, alebo dlhopisové fondy.

Možno poznáte dobrú radu, že sa neoplatí všetko vsadiť na jednu kartu. Keď prehráme, nezostane nám nič. Šikovný investor nesporí do jedného produktu, ale ukladá peniaze na niekoľko miest. Tomuto rozkladaniu investícií sa hovorí diverzifikácia. Zvoliť môžete tzv. kolektívne investovanie do fondov, ktoré pre začínajúceho, konzervatívneho či opatrného investora poskytujú napríklad fondy peňažného trhu, dlhopisové, garantované alebo fondy tzv. zaistené.

Výnos týchto bezpečnejších "zemských" investícií prináša maximálne pokrytie inflácie, čiže vytvára istotu zachovania hodnoty peňazí v čase. Keď sa pozriete na čistinku alebo kopček, sú to jemne sa rysujúce horizonty. Podobne krivka týchto investícií je mierna. Áno, sú tu aj hory, napríklad investície v rozvojových krajinách. Tie môžu prinášať vyšší zisk, ale aj prípadné zakolísania pod zainvestovanú hodnotu. Keď sa na horách pošmykneme, môže byť pád bolestivý. Preto sa rozhodujte a zvoľte také dlhopisové investície, kde sa budete cítiť isto na svojich nohách. Ako skúsený turista potom môžete byť odvážnejší a sporiť do dlhopisov, ktoré prinášajú potenciálne vyšší zisk, spojený však s vyšším rizikom.


VODA - námorník

Bez vody neprežijeme viac ako 5 dní. Už ste vyskúšali bezpečné vody investovania a túžite sa vydať na more. Máte našliapnuté stať sa zmiešaným investorom "námorníkom". Zaujímajte sa o fondy, ktoré možno prirovnať k vodnému elementu. Patria medzi ne fondy zmiešané/balancované alebo fondy fondov (fondy, investujúce do fondov). Kombinujú bezpečnejšiu formu investícií (dlhopisové cenné papiere, pokladničné poukážky, sporiace účty) s rizikovými investíciami (akciami).

Každý námorník vie, že rieky sú pokojnejšie a more dokáže búriť poriadnymi vlnami. Podobne ako hladina mora či oceánu sa pohybuje aj krivka investičného výnosu zmiešaných fondov. Hodnota investície kolíše - stúpa a klesá podľa vývoja finančného trhu. Vyššie rozmedzie kolísania spôsobuje podiel akcií v týchto fondoch. Akcie sa správajú ako počasie, ovplyvňujúce veľkosť vĺn alebo graf zhodnotenia zmiešaných fondov.

Túžite byť námorníkom vo svete investícií, ale trpíte morskou chorobou? Môžete sa na cestu pripraviť. Vyskúšajte investíciu v zmiešaných fondoch iba časťou nasporených peňazí, a zhodnoťte, ako plavbu zvládate. Pre tento typ investovania potrebujete tiež viac času. Ten lieči nielen morskú chorobu, ale aj investície. Čím viac času, tým viac príjemných zážitkov s týmto atraktívnym štýlom investičného cestovania.

1


OHEŇ - dobrodruh


Oheň vzbudzuje rešpekt. Hovorí sa, že je dobrý sluha, ale zlý pán. Napriek tomu každý skúsený investor vie, že oheň predstavuje aj "životný štýl". Je to energia, ktorú nutne potrebujeme na prežitie. Bez tohto živlu sa nezaobídeme.

Investor "námorník" už spoznal chuť investičnej energie formou akcií, a tak hľadá nové príležitosti. Stáva sa z neho dynamický investor "dobrodruh". Vďaka dlhodobému investičnému horizontu môže riskovať. Každý sa v živote spáli a to je dobre, pretože bez negatívnej skúsenosti nie je poučenie. Prekonanie prekážok umocňuje radosť, s ktorou oslavujete dosiahnutý úspech.

Vývoj grafov akciových fondov má podobu plameňov. Zisk v akciových fondoch posilnite a zabezpečte investovaným časom. Dobrodružstvo, podložené dlhodobým investovaním, je nutné viac rozkladať. Akciové fondy ponúkajú rozloženie / diverzifikáciu podľa územia (SR, Európa, Amerika, Ázia, ekonomicky vyspelé alebo rozvojové krajiny) a tiež podľa odvetví (napr. strojárstvo, bankovníctvo, telekomunikácie, zdravotníctvo, IT a pod.). Opis investičnej stratégie fondov (plán - čo a kam investujú) je na vysledovanie v "Štatúte" (obchodných podmienkach) každého z nich. Pre tento akciový svet je nutnosťou emocionálna stabilita a trpezlivosť.
 

VZDUCH - informácie

Bez vzduchu neprežijeme viac ako pár minút. Je všade okolo nás. "Informácie" sú vzduchom investičného sveta. Pre investora sú to základné informácie typu právne predpisy, poplatková politika fondov, rôzne informačné dotazníky a všetky správy o svetovom dianí. Zdôrazniť treba aj daňové povinnosti súvisiace s investovaním.

Informácia (denná, mesačná alebo ročná) ovplyvňuje trend finančných trhov. Priamo pôsobí na vývoj cenných papierov (akcií, dlhopisov) a teda i fondov. Predstavte si, že letíte balónom. Ste závislí na smere vetra, aj na tom, ako je balón riadený. Vietor sú informácie a ten kto riadi balón je správca fondu, rozhodujúci, ako s prostriedkami bude nakladať. Výber investičnej stratégie a typu fondu určuje, ako má byť zainvestované.


2


Všetky 4 živly sú dôležité a majú v investičnom svete zmysel. Využívajte ich výhody a pracujte s ich nevýhodami. Zvážte, aký typ investora ste, podľa vašej skúsenosti a povahy. Podľa toho sa rozhodnite, ktorú investíciu a v akom pomere využijete.


3
Kolektívne investovanie je vhodný prostriedok, ako sa zabezpečiť do budúcnosti či splniť svoje túžby. Zároveň buďte zodpovední k rizikám, ktorých nevýhody riešte dostatočným časovým horizontom a eliminujte pravidelnými investíciami. Pravidelnosť vkladov znižuje riziko a tvorí priemerné hodnoty, ktoré vás z dlhodobého hľadiska príjemne prekvapia a povedú vás k investičnej nezávislosti
 
>> POZOR: Napríklad, ak máte 30 rokov, máte príjem cca 1 200 EUR a záujem mať rentu za 30 rokov v tej istej výške, tak pri inflácii 2% ročne musíte vytvoriť kapitál 204 000 EUR (renta od 60 do 85 rokov).

4
Konzervatívny investor, ktorý investuje iba do fondov dlhopisových, by mal sporiť viac ako 240 EUR mesačne. Naopak dynamickému investorovi bude stačiť suma o niečo väčšia, než je 160 EUR mesačne.
 

Vo finančnom investovaní voľte medzi štyrmi živlami s rozvahou, ale aj s príjemným napätím s tým spojeným.


V ponuke mBank aktuálne nájdete viac ako 20 podielových fondov od 2 investičných spoločností NN Investment Partners a BNP Paribas Asset Management, z ktorých si vyberie každý investor.
 
PR servis
 
Zdroj: mBank, Foto: redakcia