Na akej úrovni sa pohybujú úrokové sadzby v bankách?

Autor: redakcia Banky.sk
09.02.2016 (15:00)

Prinášame vám prehľad aktuálnych úrokových sadzieb na bežných účtoch, úveroch i sporiacich produktoch.Bežné účty a balíky služieb

Za to, že máte účet v banke, vám dlhodobo banky "ďakujú" minimálnym kreditným úrokom 0,01%. Detské účty už majú úročenie vyššie, banky ale rozlišujú objem vkladov – napríklad do výšky vkladu v hodnote 1 000 € môže úroková sadzba byť na úrovni  0,50 – 3,00%. Ak vložené prostriedky presiahnu hranicu 1 000 €, banka úročí sadzbou 0,01%. Takéto podmienky platia napr. v Prima banke alebo ČSOB banke či VÚB banke. Aktuálne 0% úrokovú sadzbu uvádza Slovenská sporiteľňa, mBankJ&T banka, ZUNO banka, Raiffeisen bank aj Fio banka.

IBAN, SEPA a prevody medzi účtami – máte otázku? Poradíme!


Úvery

Úrokové sadzby na bezúčelových spotrebných úveroch  sa pohybujú v rozmedzí od 4,90% do 11,50%. Ich prehľad a porovnanie nájdete na našej stránke.  Účelové spotrebné úvery v súčasnosti ponúkajú už iba ČSOB banka a VÚB banka. Výška úroku je od 5,40% do 7,90%.

Hypotekárne úvery si stále držia nízku hladinu úrokových sadzieb. Záleží, či máte záujem o účelovú alebo bezúčelovú hypotéku a na akú dobu si želáte zafixovať úrokovú sadzbu. Klasické (účelové) hypotéky majú momentálne úrokové sadzby od 1,59% do 3,20% (pri 5-ročnej fixácii). Pri bezúčelových hypotékach sa hranice posúvajú smerom nahor, úrokové sadzby sú teda vyššie približne od 2,20% do 3,30%. Hypotéky si môžete porovnať i našich porovnávačoch.  

Kreditné karty majú rôzne úrokové sadzby, podľa toho či ide napríklad o štandartnú alebo platinovú kartu a podobne. Ich výška sa však nachádza medzi 12,50% a 21,99%.

Odporucame

Sporenie

Všeobecne by sme mohli povedať, že s úrokmi na sporení to ide „dole vodou“. Čo je nízke, je zrazu ešte nižšie. Na sporiacich účtoch a vkladných knižkách bez výpovednej lehoty vám banky ponúkajú úrokové sadzby od 0,01% do 1,20%. Hoci i pri rôznych výpovedných lehotách sa pohybujú úrokové sadzby na podobnej úrovni, šplhajú sa do 1,80%. Výnimkou je sporenie k bežnému účtu v Prima banke, ktoré sľubuje úrok 5%. Pre prehľad termínovaných vkladov vám odporúčame navštíviť túto stránku.
 
Foto: redakcia