Okamžité platby fungujú už rok. Ktorá banka sa k nim pridá najbližšie?

Autor: redakcia
06.04.2023 (09:30)

Okamžité platby rok po spustení stále ponúkajú len štyri banky. Pozrite si niekoľko zaujímavých informácií o okamžitých platbách.

Od 1.2.2022 na Slovensku spustili okamžité platby Slovenská sporiteľňa, VÚB, Tatra banka a Raiffeisen banka. Spusteniu okamžitých platieb predchádzala príprava technického riešenia a tieto banky spolupracovali s NBS takmer rok, kým bol celý systém pripravený na spustenie.

Hneď prvý mesiac po spustení okamžitých platieb bolo vykonaných 1,7 milióna okamžitých transakcií (domáce odoslané a cezhraničné odoslané a prijaté platby). V februári 2023 počet narástol už na 2,94 milióna transakcií.

2023-04-06-okamziteplatby
(zdroj: NBS)

Ďalší výraznejší nárast počtu okamžitých platieb očakáva NBS po pripojení ostatných slovenských bánk v horizonte nasledujúcich 2 rokov. Zavedenie okamžitých platieb pre klientov je aktuálne dobrovoľné. Je na rozhodnutí každej banky, kedy tento typ platieb začne poskytovať. Tomu, aby sa okamžité platby stali novým štandardom pre európske platby, má napomôcť aj pripravovaná európska legislatíva, ktorá bude určovať termíny, dokedy budú poskytovatelia platobných služieb povinní zaviesť poskytovanie SEPA okamžitých platieb pre všetkých európskych spotrebiteľov.

Rozvoju okamžitých platieb by mohli pomôcť aj platobné riešenia u obchodníkov založené na okamžitých platbách. Fungovali by podobne ako platby kartami, s tým, že obchodník by platbu od zákazníka obdržal za pár sekúnd.

Kto sa pridá ako ďalší?

Aktualizácia 5.5.2023 spustila okamžité platby J&T BANKA. Limit na každú platbu uskutočnenú SEPA okamžitou platbou je v J&T BANKE aktuálne stanovený na max. 15 000 eur. Spracovanie SEPA okamžitých platieb funguje nepretržite 24/7/365. J&T BANKA sa tak stala piatou bankou v poradí, ktorá svojim klientom ponúka okamžité platby.
Z bánk pôsobiacich na Slovensku sa ani po roku od spustenia do systému okamžitých platieb nepripojila žiadna ďalšia banka. Tak, ako pred rokom, ani teraz teraz žiadna banka nekonkretizovala termín, kedy okamžité platby ponúkne svojim klientom.

Podľa dostupných informácií najbližšie k spusteniu je Fio banka, ktorá už ukončila fázu interného testovania. Podla informácií, ktoré zverejnil portál Zive.sk, Fio banku ešte čaká testovanie konektivity s poskytovateľom pripojenia a potom bude pripravená na spustenie testov s Národnou bankou Slovenska. Testovanie môže trvať týždne, ale aj mesiace v závislosti od pripravenosti banky.

Ktorá banka je najbližšie k spusteniu okamžitých platieb NBS vo svojom stanovisku pre Banky.sk neuviedla: "Komunikácia ohľadom začiatku poskytovania okamžitých platieb je internou záležitosťou jednotlivých bánk, bude preto komunikované priamo bankami," dodal P. Majer
 
Zdroj: NBS, Foto: redakcia