Počet lyžiarskych úrazov stúpa. Nehoda na horách vás môže stáť tisícky eur.

02.03.2018 (08:30)

Bezohľadná jazda, precenenie svojich schopností, či podceňovanie vplyvu počasia patria v tomto ročnom období medzi najčastejšie skloňované príčiny úrazov na horách a zasnežených svahoch.



Tie si veľakrát vyžiadajú vysoký účet nielen v podobe ujmy na zdraví, ale aj v podobne faktúry od Horskej záchrannej služby (HZS). Osoby staršie ako 18 rokov, ktoré nemajú uzavreté poistenie do hôr, si náklady na technickú časť zásahu horských záchranárov platia z vlastného vrecka.

„V zimných mesiacoch záchranári HZS zasahujú najmä pri lyžiarskych úrazoch na svahoch a pri úrazoch skialpinistov,“ konštatuje Jana Krajčírová, riaditeľ Operačného strediska tiesňového volania HZS. Počet zásahov sa pritom z roka na rok zvyšuje. Počas lyžiarskej sezóny 2016/2017 záchranári na lyžiarskych tratiach zaznamenali 1911 úrazov lyžiarov a snoubordistov, čo je takmer o 18 % viac ako počas predchádzajúcej sezóny. „Túto zimu sme už začiatkom februára evidovali takmer 1 000 lyžiarskych úrazov,“ dodáva J. Krajčírová.

Z údajov záchranárov vyplýva, že najčastejšou príčinou úrazov je precenenie svojich schopností, či bezohľadná jazda a následná zrážka lyžiarov. Prevažujú úrazy horných a dolných končatín, ale časté sú aj poranenia hlavy a chrbtice. Čo sa národnosti týka, záchranári na svahoch pomáhajú v prevažnej miere slovenským, poľským a českým lyžiarom, vo väčšie prípadov ide o zranených mužov.

Prevádzkovateľ lyžiarskej trate je zo zákona povinný zabezpečiť pri úraze na lyžiarskej trati prvú pomoc a ak je to potrebné, tak aj prepravu zranenej osoby na miesto, kde sa jej poskytne neodkladná zdravotná starostlivosť. Ak sa lyžiar alebo snoubordista zraní na lyžiarskej trati, náklady za jeho záchranu znáša prevádzkovateľ strediska. Ak je pri úraze potrebné aj použitie leteckej techniky, jedná sa o zdravotný zásah, ktorý je hradený z povinného zdravotného poistenia.

„Ak však lyžujete mimo vyznačenej zjazdovky, alebo sa pohybujete mimo vyznačených turistických trás a stane sa vám úraz, pri ktorom je nevyhnutný zásah HZS, náklady s tým spojené si hradíte z vlastného vrecka,“ upozorňuje riaditeľ úseku tvorby produktov a podpory predaja Poštovej poisťovne Ondrej Reichbauer.

Osoba nachádzajúca sa v horskej oblasti je povinná uhradiť horskej službe aj náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním. „Ak si situácia vyžaduje aj rýchly prevoz vrtuľníkom, k cene za hľadanie a prípadné vyslobodzovanie turistu si treba prirátať ďalších 4 500 eur,“ dodáva O. Reichbauer.

Poštová banka v spolupráci s Poštovou poisťovňou ponúka k Užitočnému účtu doplnkovú službu v podobe CESTOVNÉHO POISTENIA K PLATOBNÝM KARTÁM (CPK), ku ktorému získavate aj horské poistenie. „Okrem štandardných pripoistení je cestovné poistenie od jesene minulého roka doplnené aj o novinku – poistenie do hôr, ktoré zahŕňa poistné krytie na zásah Horskej služby na Slovensku až do výšky 5 000 eur,“ dodáva Ondrej Reichbauer. Poistenie na hory platí vo všetkých 15 horských oblastiach na Slovensku, kde hliadkuje Horská záchranná služba. Uzavrieť si môžete individuálne CPK vrátane horského poistenia (15,60 eur/rok), alebo rodinné CPPK vrátane horského poistenia (24,18 eur/rok), ktorého platnosť sa rozširuje z Európy na celý svet.

Neprehliadnite
 •  Poznáte detské poistenie pre nezbedníkov?
 •  Využite aj TIETO benefity k Užitočnému účtu
 •  V Poštovej banke získate pôžičku s 0% úrokom
 •  Poštová banka získala prestížnu cenu

V rámci prevencie by každá osoba na svahu mala dodržiavať tzv. Biely kódex, pravidlá odporúčané Medzinárodným lyžiarskym zväzom FIS.
  • Lyžiar má byť ohľaduplný k iným, prispôsobiť rýchlosť a spôsob jazdy svojim schopnostiam, podmienkam terénu, ako aj hustote lyžiarov a snoubordistov na svahu, jednoducho, správať sa tak, aby neohrozil ostatných.
  • Lyžiar prichádzajúci zhora je zodpovedný za všetkých, ktorí lyžujú pod ním, smer svojej jazdy musí voliť tak, aby neohrozil lyžiarov pred sebou.
  • Predbiehanie zo všetkých strán je prípustné, ale vždy s takým odstupom, ktorý dáva predbiehanému dostatok priestoru na jeho jazdu.
  • Ak vchádzame na lyžiarsku trať, alebo sa na nej po zastavení chceme opäť pohnúť, je potrebné dať prednosť lyžiarom prichádzajúcim zhora a neohroziť tých pred nami.
  • Na trati sa nesmie bezdôvodne zastaviť a stáť na úzkych a neprehľadných miestach trate.
  • Každý, kto stúpa nahor alebo schádza po lyžiarskej trati pešo, musí použiť jej krajnú časť.
  • Rovnako treba rešpektovať značky upozorňujúce na kríženie zjazdoviek, alebo príkazy na zníženie rýchlosti.
  • Pri úrazoch je každý lyžiar či snoubordista povinný poskytnúť prvú pomoc.
  • Počas lyžovačky nepožívame alkohol a iné omamné látky. Netreba zabúdať ani na bezpečnostné prvky, hlavne na prilbu.

Poštová banka pôsobí na slovenskom trhu už 25 rokov. S viac ako miliónom klientov patrí v oblasti retailu k najsilnejším bankám. Jej vlastnú sieť tvorí 50 pobočiek, 216 bankomatov a svoje služby poskytuje aj na viac ako 1 500 poštách po celom Slovensku. Jej klienti majú k dispozícii viac ako 7 000 miest na výber hotovosti. Štandardnú ponuku bankových produktov a služieb dopĺňajú poistné produkty, podielové fondy a dôchodkové sporenie v druhom pilieri.

PR Servis

 
Zdroj: Poštová banka, Foto: redakcia