Poplatky za vklad mincí na účet sú nie sú všade nulové

Autor: Andrej Dorič
11.01.2013 (07:00)

Banky na Slovensku od začiatku decembra zrušili poplatky za vklad na vlastný účet pre bežných klientov. Platí to však aj pri minciach?  
 
Na BANKY.sk sa obrátila čitateľka-dôchodkyňa, ktorá vkladala v decembri minulého roka hotovosť 297 eur na svoj Senior účet v OTP banke. Mincí bolo 530 kusov. Banka má v cenníku uvedené, že vklad triedených mincí na účet klienta v rámci jedného dňa nad 100 ks mincí je bezplatne. Napriek tomu našej čitateľke na pobočke účtovali 4,85 eur za tento vklad. 

Zisťovali sme či tento poplatok bol to oprávnený a aký iný dôvod na účtovanie tohto poplatku mohol byť.Prvý háčik mohol byť v tom, že banka hovorí o triedených minciach a pri netriedených si mohla účtovať poplatky. Ale nebolo to tak. „OTP Banka prijíma od klientov iba triedené mince,” vysvetľuje Zuzana Krenyitzká, hovorkyňa banky. 

Druhý zádrheľ mohol byť v tom, že úkon prepočítavania viac ako 500 mincí trval dlho a banka má v cenníku poplatok za iné úkony pokladničnej služby za každých začatých 15 min. práce vo výške 3,50 eur. 

Posledná vec, ktorá by mohla pripadať v úvahu je, že Senior účet má limity na operácie v hotovosti. Ale z cenníka vyplýva, že aj tento tip účtu má vklad zadarmo.

Keďže naša čitateľka už poplatok zaplatila môže si ho nárokovať na vrátenie, ak bol neoprávnene účtovaný. “V prípade, že banka omylom neoprávnene zúčtovala poplatok, klientovi ho urči vráti. Je však potrebné aby klientka navštívila pobočku OTP Banky, ktorá poplatok zaúčtovala a podala tam reklamáciu, “ radí Krenyitzká.
 
Iné banky si tiež účtujú za vklad veľkého počtu mincí poplatky. VÚB banka napríklad vyberala za vklad na vlastný účet štandardne 50 centov a za každých začatých 200 ks mincí ďalších 50 centov. Dnes má síce vklad do 200 mincí bez poplatku, ale ak máte mincí viac ako 200 zaplatíte pol eura za každých začatých 200 ks.

Tatra banka má vklad 100 kusov mincí na účet zadarmo, a na pol roka zrušila aj poplatok  pri vklade nad 100 mincí vo výške 2% z vkladanej sumy, minimálne. 

Neprehliadnite:
Nulové poplatky za vklad hotovosti budú zatiaľ iba dočasne
Hotovostný vklad bez poplatku bude skoro v každej banke
Hotovostné platby budú obmedzené
Foto: Ivan Sedlák