Popularita refinancovania hypoték neutíchla ani v koronovom roku

01.02.2021 (12:55)

Ľudia, ktorí si vybavili zmenu úverových podmienok, prípadne so svojou hypotékou prešli do inej banky, získali výhodnejšie podmienky. Dokazujú to aj dáta z centrálnej banky. Výhody refinancovania hypoték pokračujú aj naďalej.

Až štvrtina zo všetkých minuloročných hypoték*, boli podľa Národnej banky Slovenska refinancované staré úvery na nehnuteľnosti. A boli pomerne lacnejšie ako hypotéky, ktoré si klienti brali napríklad pred tromi rokmi. Kým v novembri 2017 bol priemerný úrok na hypotékach (bez ohľadu na dĺžku fixácie) na úrovni takmer dvoch percent ročne, vlani v novembri sa výraznejšie približoval k jednému percentu, konkrétne to bolo 1,26 % ročne. Vo viacerých prípadoch jednopercentnú hranicu aj pokoril.

Ak sa pozrieme na štatistiky nových a refinancovaných úverov, vidno, že refinancované sú dokonca lacnejšie aj ako nové úvery na nehnuteľnosti uzatvorené v rovnakom období. V niektorých mesiacoch roka 2020 sa pohybovali pod jedným percentom ročne, pričom hovoríme o priemernej úrokovej sadzbe na všetkých úveroch na bývanie bez ohľadu na dĺžku ich fixácie. „Na jednej strane je to spôsobené jednorazovými akciami bánk. Dôvodom však bola vo viacerých prípadoch aj nevyhnutná konsolidácia úverov z dôvodu zhoršenia ekonomickej situácie ľudí,“ konštatuje analytička Poštovej banky Jana Glasová.

História je dôležitá

Môže sa to pritom zdať zvláštne, že v situácii, v akej sa vlani mnohí ocitli, dokázali refinancovať svoje úvery a znížiť tak svoje zaťaženie. „Pri refinancovaných úveroch majú klienti výhodu napríklad v tom, že si banka vie pozrieť ich históriu platobnej disciplíny. Pri zohľadňovaní rizikovosti klienta teda majú oproti novým klientom navrch. Rizikovosť pritom výrazne vplýva na výšku úrokovej sadzby a výrazne urýchľuje proces schvaľovania,“ vysvetľuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. Ďalšou výhodou je, že pri refinancovaní hypoték zvykne byť výhodnejší aj pomer ceny nehnuteľnosti a výšky úveru. Zo starej pôžičky už totiž klient časť splatil a jeho nehnuteľnosť získala na hodnote, keďže ceny bývania na Slovensku stále rastú. Vhodná doba na refinancovanie úverov pokračuje aj tento rok. „Predpokladáme, že úrokové sadzby na úverovom trhu zostanú naďalej nízke, nakoľko na nulovej úrovni sa bude držať aj hlavná sadzba Európskej centrálnej banky. Okrem toho, aj program kvantitatívneho uvoľňovania bude tlačiť sadzby nadol,“ vysvetľuje Jana Glasová. Opačným smerom môže individuálne potlačiť sadzby riziková prirážka. Tá má v časoch krízy tendenciu rásť. Individuálne teda môžu úroky na hypotékach stúpnuť.

Riešenie pre krízové časy

Poštová banka ponúka výhodnú hypotéku, vhodnú aj na refinancovanie úveru, s úrokovou sadzbou od 0,5 percenta ročne a to až do 70 % LTV. Radí sa tým medzi najlacnejšie úvery na bývanie na trhu. Okrem toho prichádza s bezpečnou prvou online konzultáciou z pohodlia domova. „Vďaka prvej online konzultácii klienti zistia, či a za akých podmienok im dokážeme poskytnúť hypotéku, vysvetľuje Lýdia Žáčková. Až následne, ak sa rozhodne ju využiť, navštívi pobočku banky.

*ide o bežné obyvateľstvo mimo živnostníkov v období od 1.2020 do 11.2020

Výhodná hypotéka:

  • s úrokovou sadzbou už od 0,5 % p. a.
  • prvá konzultácia bez návštevy pobočky, cez online hovor
  • 100-percentná zľava z poplatku za poskytnutie úveru

(Tlačová správa)
 
Zdroj: Poštová banka, Foto: redakcia