Pozor na falošnú súťaž, ktorá sa šíri na Facebooku

Autor: redakčne upravené
24.05.2021 (09:40)

Tentokrát internetoví podvodníci zneužili značku Slovenskej sporiteľne. Namiesto výhry 50 tisíc eur môžete prísť o peniaze. Sporiteľňa žiada ľudí, aby do registračného formuláru nezadávali žiadne údaje.

Na sociálnych sieťach sa šíri falošná stránka, ktorá vyzýva ľudí na zapojenie do súťaže o 50 000 eur v mene Slovenskej sporiteľne. Súčasne ich žiada, aby do registračného formulára zadali citlivé údaje z platobnej karty. Slovenská sporiteľňa preto upozorňuje, že ide o podvod a ľuďom odporúča, aby boli obozretní.
Podvodná stránka skopírovala viaceré vizuály z originálnej stránky banky, aby u ľudí vzbudila dôveru. Aj vďaka tomu tento príspevok zdieľa a komentuje množstvo ľudí. Slovenská sporiteľňa nahlásila podvodnú stránku Facebooku, ktorý ju následne odstránil. Podvodníci sú však vytrvalí a do hodiny vytvorili ďalšiu. Navyše, vytvorili aj viacero falošných profilov údajných výhercov, ktorí v komentároch potvrdzujú, že naozaj už dostali výhru na účet a podobne.
FCB_SLSP-PODVOD1

Naše bankové systémy sú bezpečné, robíme maximum preto, aby sme ochránili peniaze našich klientov. Aktívne komunikujeme s Facebookom, rovnako tak zneškodňujeme podvodné stránky. Dôležité je však aj to, aby boli obozretní aj klienti. V žiadnom prípade do formulára nevypĺňajte vaše osobné údaje a citlivé informácie ako sú prihlasovacie údaje do internetbankingu alebo číslo platobnej karty. Ak ste tak náhodou urobili, prosíme, bezodkladne kontaktujte naše Klientske centrum 0850 111 888,“ upozorňuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

Na čo si treba dať pozor, aby ste si nezamenili originálnu stránky banky s podvodnou:

  • Názov banky je uvedený Slovenská_sporiteľňa, teda namiesto medzery je tam podčiarkovník
  • Počet followerov je výrazne nižší, kým skutočná stránka Slovenskej sporiteľne ich má 155 tisíc, podvodná iba niekoľko stoviek
  • Chýba znak overenia od Facebooku (modrý odznak pri názve stránky)
  • Komentáre falošných profilov sú často pod zahraničnými menami, ale v slovenskom jazyku a nie vždy dávajú zmysel

Odporúčanie Banky.sk

Ak uvidíte podobnú súťaž, ktorej "organizátorom" bude iná banka, buďte obozretní a nevyplňaje žiadne osobné údaje ani údaje z platobnej karty ani číslo účtu. Z najväčšou pravdepodobnosťou sa bude opäť jednať o podvod.

FCB_SLSP-PODVOD2
Zdroj: Slovenská sporiteľňa, Foto: Slovenská sporiteľňa