Prečo sa oplatí vložiť peniaze do investičných fondov mBank

25.07.2018 (09:30)

Najväčšia internetová banka na Slovensku mBank má na konte množstvo prvenstiev. Jedným z nich je aj spustenie samoobslužného, moderného a online supermarketu investičných fondov - mFondy. Investovanie tak vyzdvihla na úplne iný level.


Klienti môžu investovať kdekoľvek majú prístup na internet, pričom minimálna investícia je od 15 EUR.

V súčasnosti už supermarket využíva takmer 3 000 klientov mBank. Za 14 mesiacov existencie služby zhodnotili svoje peniaze v priemere o 6,93 % p.a.

mbank
 

Investovanie pre lepšiu budúcnosť

So zvyšovaním finančnej gramotnosti, si čoraz viac klientov uvedomuje potrebu vytvárania rezervy na neočakávanie udalosti, ako aj jej vhodné zhodnotenie či jej samotné vytváranie. V súčasnej dobe nízkych úrokov na účtoch v bankách a inflácie však k nasporenej sume pribudne v lepšom prípade pár eur, v horšom sa jej hodnota z dôvodu inflácie prevyšujúcej úroky ešte zníži.

Dôvodov prečo investovať napríklad do fondov je hneď niekoľko. Sú zaujímavou alternatívou pre bežného investora na investovanie svojich voľných úspor a majú potenciál vyššieho výnosu ako je miera inflácie, čiže reálneho zhodnotenia peňazí. Patrí medzi ne napríklad tiež široký výber investičných stratégií či profesionálna správa fondu. O ďalších výhodách sa môžu klienti dočítať v článku – Prečo investovať do podielových fondov.


mBank navyše vzdeláva svojich klientov, ako sa stať dobrým investorom prípadne ako sa vyhnúť najčastejším chybám formou seriálu o investovaní.

Fondy v ponuke mBank sú otvorené investičné fondy, čo pre klienta znamená, že môže kedykoľvek do fondu vstúpiť a zároveň aj svoju investíciu v prípade potreby kedykoľvek odpredať. Klient má peniaze po odpredaní fondov na svojom bežnom účte v priebehu niekoľkých dní.
 

Online investovanie v mBank

Na využívanie produktu mFondy je potrebné, aby potenciály investor bol klientom mBank teda mal otvorený bežný účet a aktívny prístup do internet bankingu. Otvorenie investičného účtu totiž prebieha online priamo v ňom. Súčasťou žiadosti je investičný dotazník, na základe ktorého mBank posudzuje aké investičné fondy sú pre klienta primerané z pohľadu rizika a investičného horizontu. Klient ani nestihne zatvoriť žiadosť a už mu do správy v internet bankingu putuje pripravená zmluva, ktorú jednoducho podpíše autorizačnou SMS správou. Od tohto momentu je už účet aktívny a klient ho môže plnohodnotne využívať.

Kúpou investičného fondu sa klientovi automaticky vytvára vlastné portfólio, v rámci ktorého má názorne zobrazené jeho zloženie a vývoj za rôzne časové obdobia, ako aj váženú mieru návratnosti. Pri jednotlivých fondoch sa klientovi zobrazujú priamo na vývoji fondu jeho transakcie, čiže klient môže sledovať ako sa jeho investícia vyvíja v čase. Všetky údaje od dôležitých dokumentov ako je prospekt fondu či kľúčové informácie pre investorov až po stručné investičné zameranie fondu či váženú mieru návratnosti má klient priamo v internet bankingu. Klient má tak neustály prehľad o vývoji svojej investície.

mbank_2
 

Začať sa dá už s 15 eurami

V mBank môžu klienti investovať už od 15 eur, takže aj menej skúsený investor môže zistiť na vlastnej koži, ako jednoducho zhodnotiť svoje peniaze, prípadne pravidelným investovaním malých súm nahromadiť kapitál do budúcna.
 

Nákup a predaj rýchlo a jednoducho

Ak chce klient investovať, stačí, že je prihlásený vo svojom internet bankingu. Samotnú investíciu vybaví raz-dva.
 

Investovanie so sebou prináša aj riziko

Rizikom sa v investovaní rozumie neistota budúceho výnosu a s tým spojená možnosť, že hodnota investície môže v priebehu času klesať. Platí však pravidlo – čím vyšší zisk chcete mať, tým väčšie riziko musíte podstúpiť. Investovanie je dlhodobá záležitosť. Čím dlhšie peniaze pracujú, tým viac sa znižuje pravdepodobnosť volatility (kolísania) investície.
 

Ponuka, z ktorej si vyberie každý

Ponuku investičných fondov mBank aktuálne tvorí už viac ako 20 investičných fondov. s rôznym zameraním. Klienti mBank tak majú veľa možnosti diverzifikácie (rozdelenia) svojich investícií, nielen vzhľadom na druh cenných papierov, do ktorých tieto podielové fondy investujú, ale aj vzhľadom na geografické hľadisko (Európa, Ázia, Svet, Rusko, Čína,...), či fondy s rôznym sektorovým zameraním od 2 renomovaných investičných spoločností BNP Paribas Asset Management a NN Paribas Investment Partners. Tie sú súčasťou silných medzinárodných finančných skupín a majú dlhoročné skúsenosti v oblasti investovania. Klienti, ktorí využívajú službu mFondy, v priemere investujú do 4 fondov, čo napovedá, že znižovanie rizík formou diverzifikácie zohráva významnú úlohu pri riadení svojho portfólia.
 

>> Tu si prečítajte ďalšie rady a tipy ako správne investovať <<

 
PR servis
 
Zdroj: mBank, Foto: Ivan Sedlák