Prípravu na školský rok si nechávame na poslednú chvíľu

27.08.2020 (14:00)

Tržby papiernictiev v auguste výrazne stúpajú. No rodičia dokupujú školské potreby predovšetkým v septembri, potvrdzujú údaje Poštovej banky. Na prváčikov sa nezabúda ani na Vianoce.

Vyše 15 eur zvykne v auguste „nechať“ v papiernictve v priemere jeden kupujúci, ktorý za tovar zaplatí kartou. V takom januári či februári je to iba pár centov nad desiatimi eurami, vyplýva z údajov Poštovej banky. Na konci leta prudko rastie aj počet transakcií, a to až o vyše 40 percent. Počas vlaňajšieho augusta tak klienti Poštovej banky zaplatili kartou v papiernictvách vyše 81 500 eur. Pre porovnanie, v tohtoročnom februári to bolo iba niečo cez 46 300 eur.

„Ďalšie mesiace už boli zasiahnuté koronakrízou a zatvorenými obchodmi. Preto objem transakcií prudko klesol, no očakávame, že tohtoročný august bude podobne silný než ten vlaňajší. A september by mal byť ešte silnejší,“ vysvetľuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. Je to totiž práve prvý mesiac školského roka, kedy sú tržby v papiernictvách najvyššie, aj keď priemerná suma nákupu je v porovnaní s augustom nižšia. No platí, že v septembri je nákupov najviac. Vlani takto klienti Poštovej banky platili v papiernictvách až 7 781-krát, kým v auguste to bolo 5 382-krát. Pre porovnanie, júnový počet transakcií nebol ani polovičný. Priemerná cena nákupu plateného kartou dosiahla v septembri 11,79 eura. „V septembri navštevujeme papiernictva častejšie, ale priemerný výška jedného nákupu je nižšia. Najdrahšou položkou na zozname školských potrieb je totiž taška, ktorú rodičia deťom kupujú v predstihu. Na začiatku školského roka dokupujú veľa ďalších, ale lacnejších vecí, ako sú napríklad perá, ceruzky, zošity,“ vysvetľuje Lýdia Žáčková. Napriek tomu, že sú nákupy menšie, vďaka ich vysokému počtu zaplatili klienti Poštovej banky v septembri v papiernictvách kartou takmer 92-tisíc eur.

Silným mesiacom z pohľadu nákupov školských pomôcok je aj december. V priemere za ostatné tri roky boli totiž tržby papiernictiev najvyššie práve v predvianočnom období. Vlaňajšok bol miernou výnimkou, kedy decembrové tržby boli o necelých dvetisíc eur nižšie než tie septembrové, no stále výrazne vyššie než vo všetkých ostatných mesiacoch. Z dlhodobého hľadiska však Vianoce neohrozene vedú. „Môžeme predpokladať, že tento vývoj je ovplyvnený aj nákupmi napríklad darčekového baliaceho papiera. Ale sú to práve Vianoce, kedy rodičia či starí rodičia zvyknú budúcemu prváčikovi kúpiť napríklad školskú tašku či peračník,“ dodáva Lýdia Žáčková.

*Z prieskumu vyplýva, že až tri štvrtiny rodičov nechajú v obchode len za školské potreby od 100 do 150 eur. Ak k tomu pripočítame náklady na družinu, výlety, krúžky a cestovné, priemerné ročné výdavky na prváka sa šplhajú k sume 450 eur. „Nákup pomôcok do školy si síce môžeme nechať na poslednú chvíľu, ale s výdavkami, ktoré sa s nimi spájajú treba počítať v dostatočnom predstihu a vytvoriť si rezervu, ktorá nám pomôže bez väčších problémov preklenúť aj finančne náročný začiatok školského roka,“ radí L. Žáková.

* Prieskum spoločnosti 2muse realizovaný na vzorke 540 respondentov.

(Tlačová správa)
 
Zdroj: Poštová banka, Foto: Poštová banka