V ktorej banke si zameníte chorvátske kuny

Autor: Andrej Dorič
19.06.2014 (07:00)

BANKY.sk zisťovali, ktoré banky ponúkajú na predaj chorvátsku kunu, keďže táto krajina je top dovolenková destinácia pre Slovákov. Tiež sme sa bánk pýtali aké meny z dovolenkových krajín ponúkajú.  

Napriek popularite Chorvátska medzi slovenskými dovolenkármi nie je jeho mena dostupná vo všetkých bankách. UniCredit Bank a VÚB banka majú v ponuke chorvátske kuny počas celého roka.

Tatra banka zásobuje chorvátskymi kunami svoje pobočky najmä počas letnej sezóny priebežne, ale môže sa stať, že ich niektorá nebude mať.

„Preto, pokiaľ chce mať klient istotu, že ich v požadovaný deň na danej pobočke dostane, je lepšie si výber nahlásiť buď priamo v pobočke, alebo telefonicky prostredníctvom služby DIALOG,“ radí Marína Masárová, hovorkyňa Tatra banky.

Poštovej bankeČSOB , OTP Banke, Slovenskej sporiteľni a Prima banke chorvátske kuny nedostanete.

Iné zahraničné meny


Čo sa týka iných cudzích mien, banky ponúkajú zvyčajne meny susedných štátov alebo celosvetovo platné meny ako sú americký dolár.

„S nástupom dovolenkovej sezóny pociťujeme zvýšený záujem nielen o chorvátske kuny a bulharské levy ale napríklad aj nórske, dánske a švédske koruny a kanadské doláre,“ informuje Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.

Poštová banka umožňuje klientom zameniť si americký dolár, švajčiarsky frank, britskú libru a českú korunu. Pobočky Tatra banky majú k dispozícii aj poľské zloté či austrálske doláre.

Prehľad ponúkaných zahraničných mien si pozrite v nasledujúcej tabuľke
 
Banka Chorvárska kuna často žiadané meny
CSOB nie americký dolár, česká koruna, britská libra, švajčiarsky frank
OTP banka nie maďarské forinty
 PB  nie americký dolár, švajčiarsky frank, britská libra a česká koruna 
 Prima banka  nie  -
Sberbank áno -
 SLSP  nie americký dolár, britská libra, maďarské forinty, poľské zloté a česká koruna 
 Tatra banka  áno česká koruna, maďarské forinty, poľské zloté, bulharské levy, nórske, dánske a švédske koruny, britké libry, švajčiarsky frank, kanadské doláre a japonské jeny
 UCB  áno česká koruna, maďarské forinty, poľské zloté, bulharské levy, nórske, dánske a švédske koruny, kanadské doláre a japonské jeny
 VUB  áno bulharský lev, poľský zloty, maďarský forint


Neprehliadnite

Limity a poplatky


Zahraničné meny pri menších objemoch majú banky k dispozícii okamžite. V prípade väčšieho objemu je potrebné si zahraničnú menu dopredu objednať. V UniCredit Bank je to minimálne 5 pracovných dní vopred. V Tatra banke pri sume nad 5000 eur si musíte nahlásiť výber dva pracovné dni vopred.
 

ZÍSKAJTE VSTUPNÝ BONUS AŽ 2 000 €!


Ak by ste chceli zmeniť späť zvyšnú hotovosť z dovolenky v Chorvátsku, zistíte, že mince vám žiadna banka nevymení. V Tatra banke sú výnimkou sú len české korunové mince ktoré nakupuje aj predáva.

Ak by ste mali z dovolenky menu, ktorú banka akceptuje, môžete si ju buď vymeniť za eurá alebo vložiť na účet, kurz dostanete zvyčajne rovnaký. Kurzovú zľavu pre vlastných klientov banky neposkytujú. V prípade oboch transakcií ide pri prepočte o ten istý kurz – valuta nákup. Výmena valút je v Tatra banke aj v UniCredit Bank bez poplatku.
 
Foto: BANKY.sk