Výber z bankomatu v zahraničí za minimálny poplatok

Autor: Mário Skyba
07.06.2018 (08:00)

Pri vyťahovaní hotovosti z bankomatu v zahraničí si dajte pozor na zbytočné poplatky a „výhodné“ prevodné kurzy mien.



S otázkami či ponukami na obrazovke bankmatu sa môžu klienti bánk stretnúť už bežne, ale nie vždy si vedia zvoliť správnu možnosť. Banky.sk zisťovali, ako sa zachovať pri rôznych situáciach.

Náš čitateľ s účtom v českej banke si chcel vybrať peniaze z bankomatu Slovenskej sporiteľne. Ten sa ho opýtal, či súhlasí s poplatkom za výber, vo výške 2,50 eur. Čitateľ chcel vyberať sumu 250 eur a nebol si istý, či je tento poplatok 1% zo sumy alebo fixný. Zdal sa mu však vysoký a preto skúsil bankomat inej banky. Tam si vybral peniaze bez poplatku.
 
>>TIP Banky.sk: Pokiaľ vás bankomat informuje o poplatku vopred a vy tento poplatok platiť nechcete, vyskúšajte bankomat inej banky. Je pravdepodobné, že v ďalšom vyberiete hotovosť bez tohto dodatočného poplatku. <<

V prvom rade treba vedieť, že poplatky za výber hotovosti z bankomatu sú v bankách zväčša stanovené vo fixnej výške bez ohľadu na vyberanú sumu. Takže neplatí, že čím vyššiu sumu vyberáte tým viac platíte.

Kto vyrubuje poplatok

Rozdiel v poplatkoch medzi jednotlivými bankomatmi však existuje. Záleží na tom, či ho spravuje banka, alebo iná firma.

Na Slovensku sú poplatky za výber hotovosti z bankomatu štandardne nastavené tak, že držiteľovi karty poplatok zaúčtuje jeho banka, ktorá mu vydala platobnú kartu. „V tomto poplatku sú zohľadnené náklady tejto banky, čiže poplatok pre banku alebo spoločnosť, ktorá bankomat vlastní, a ďalšie náklady spojené so spracovaním tejto transakcie,“ vysvetľuje Alena Walterová, hovorkyňa VÚB.

► Dilemy pri platbách kartou v zahraničí
► Hotovosťou? Kreditkou? Debetkou? Rady k platbám v zahraničí
► Všetko, čo potrebujete vedieť o platobných kartách


V zahraničí sa môžete stretnúť aj s iným modelom zúčtovania poplatku za výber. Poplatok si môže zúčtovať nie banka, ktorá kartu vydala, ale priamo banka alebo spoločnosť, ktorá daný bankomat vlastní. „V tomto prípade by mal byť o poplatku držiteľ karty informovaný na obrazovke bankomatu,“ dodáva Walterová. Tento prípad sa zrejme stal aj nášmu čitateľovi.

Pozor na službu okamžitého prevodu

Niektoré bankomaty ponúkajú službu okamžitého prevodu cudzej meny znánej pod skratkou DCC (Dynamic Currency Conversion). Tá vám umožní vybrať si okamžitý kurz, cez ktorý bude vaša transakcia zúčtovaná alebo ho odmietnúť a počkať kým si to zúčtuje vaša banka podľa kurzu v deň zúčtovania. Pozor treba dávať na to, že kurz, ktorý vám ponúkne bankomat, nemusí byť vždy výhodnejší ako kurz vašej banky.

Odborníci dokonca udávajú, že výmenný kurz v bankomate býva často oveľa horší ako v banke. „Štandardne je kurz, ktorý je použitý pri službe DCC, je výhodnejší len pri výbere nižších súm hotovosti, vysvetľuje Walterová. Hranica výšky vyberanej sumy je individuálna v každej banke. Podľa Walterovej závisí od výšky a štruktúry poplatku, ktorý pri výbere bez využitia DCC účtuje klientovi jeho banka.

Podľa Marty Cesnakovej, hovorkyne Slovenskej sporiteľne, je služba DCC alternatívna a dobrovoľná, teda máte možnosť sa rozhodnúť či ju využijete. „Výhodnosť alebo nevýhodnosť je vždy individuálna - ovplyvňujú ju hlavne ďalšie poplatky vydavateľa karty a vývoj kurzu,“ dodáva.

Pozrite si základné pravidlá na lacnejší výber z bankomatu na dovolenke

1. Peniaze sa snažte vyberať z bankomatov tej istej bankovej skupiny.

Vtedy je poplatok za výber nulový alebo za niekoľko centov. V cudzej banke vás výjde výber až niekoľko eur.
 
>>TIP Banky.sk: Vopred si zistite, či v danej krajine má vaša banka sesterskú banku. Pozrite si ich zoznam tu. <<

2. Debetka je na výbery, kreditka na platenie

Pri výbere hotovosti z bankomatu v zahraničí použite debetnú kartu, pretože výbery kreditkou sú drahšie aj o niekoľko eur.
 
>> TIP Banky.sk: Úroky na kreditkách sú vysoké. Zadarmo ju môžete mať, ak dlžné peniaze uhradíte v rámci bezúročného obdobia. Na poplatku môžete ušetriť v rámci vernostného programu.<<

3. Nevyberajte z bankomatu často a malé sumy

Pri jednorazovom výbere vyššieho objemu sa vyhnete zbytočným poplatkom za výber.

4. Pozor na limity výberu

Pri výbere hotovosti cez bankomat v zahraničí vás môže prekvapiť, že banky majú na výber limitovanú sumu z bezpečnostných dôvodov. Hoci máte nastavený určitý denný limit na výbery kartou, z bankomatu v cudzej krajine si budete môcť jednorázovo alebo denne vybrať menej. Vtedy treba skúsiť vyberať z viacerých bankomatov.

5. Rátajte aj s konverzným poplatkom

Pri výberoch z bankomatu za hranicami by ste mali rátať aj s konverzným poplatkom pri prevode eura na zahraničnú menu. Zvyčajne je výber z bankomatov v iných menách ako v eure zúčtovaný výmenným kurzom kartovej spoločnosti platným v deň spracovania transakcie a banka do tohto prepočtu nezasahuje.

 
Foto: Ivan Sedlák