Zmena PINu cez bankomat nie je zadarmo

Autor: Andrej Dorič
26.06.2012 (07:00)

Ak dostanete od banky PIN kód ku vašej platobnej karte, ktoré sa vám nepáči alebo je ťažko zapamätateľné, môžete si ho zmeniť, ale nebude to zadarmo.  
 
PIN kód si môžete zmeniť zvyčajne kedykoľvek a koľkokrát chcete, ale každá zmena je spoplatnená osve. Niektoré banky majú aj isté obmedzenia. V ČSOB nie je napríklad možné zmeniť PIN kód na karte 35 dní pred jej expiráciou.

Banky ponúkajú zmenu PIN kódu iba cez bankomat. UniCredit banka si za to účtuje 2,50 eura. Rovnaký poplatok má aj VÚB banka a ČSOB. V Tatra banke za tento úkon zaplatíte až 5 eur. V bankomate Poštovej banky za túto zmenu priplatíte iba 1,66 eura.

Ak by ste si chceli meniť autorizačný kód na pobočke či na internete a ušetriť, tak nepochodíte. „Na pobočke je možné požiadať len o znovu vytlačenie PIN-u, ktorý klient zabudol za poplatok vo výške 3,32 eur,“ informuje Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank. Naopak VÚB banka si za znovu vytlačenie PIN na pobočke neúčtuje žiadny poplatok. Cez Internet banking zmena nie je možná ani v Tatra banke.

Ani v Tatra banke si nemôžete zmeniť autorizačný kód na pobočke, ale ušetríte, keď máte smartphone. „Ak klient používa iCarte pre platbu mobilným telefónom iPhone, môže si PIN zmeniť v rámci aplikácie Tatra banka pre mobilné platby bez poplatku, kedykoľvek,“ radí Marína Smolková, hovorkyňa Tatra banky.

Poplatky za zmenu PIN kódu
ČSOB 2,50 eur
Poštová banka 1,66 eur
Tatra banka 5,00 eur
UniCredit Bank 2,50 eur
VÚB banka 2,50 eurAk máte k jednému účtu dve karty, môžete si na nich zvoliť rovnaký PIN kód, ale banky to z bezpečnostných dôvodov neodporúčajú. Zmenený PIN kód v bankomate začne platiť okamžite.

Pozrite si tiež
Budúcnosť bankomatov je v multifunkčnosti
Slováci si vyberajú z bankomatov ČSOB viac ako stovku
Na dovolenke sa oplatí platiť kartou
Foto: Ivan Sedlák