Ako sa zbaviť hypotéky po rozvode

Autor: Andrej Dorič
24.10.2013 (07:00)

Pre rozdelením manželstva si radšej rozdeľte aj úvery, aby ste predišli nepríjemnostiam, ak váš partner prestane dlhy splácať.  
 
Média sú plné smutných príbehov, keď manželka či manžel spláca dlhy po expartnerovi. BANKY.sk sa pozreli na to, ako sa týmto problémom vyhnúť.

V prvom rade by ste si mali uvedomiť, že bezpodielové vlastníctvo v manželstve zahŕňa zvyčajne aj úvery. Ak manžel získal úver pred svadbou, po nej sa manželka  automaticky  nestáva spoludlžníčkou, ale ak ste hypotéku dostali už za manželstva, čo sa stáva častejšie, ste za jej splácanie zodpovední obaja aj po rozvode. 

Pozrite si aktuálne zľavy v bankách

„Ak úver mali poskytnutý ako manželia, aj po rozvode sú naďalej obidvaja v úverovom vzťahu a majú povinnosť aj po rozvode úver splácať spoločne,“ vysvetľuje Zuzana Eliášová, hovorkyňa ČSOB.

Ďalší prípad môže nastať, ak bol úver poskytnutý už počas manželstva, ale banka poskytla úver bez manželky ako spoludlžníčky. Aj vtedy  môže po rozvode banka požadovať splácanie úveru od manželky.

Preto banky radia pri rozvode sa dohodnúť na koho úver prejde a nenechať bremeno splácania na oboch partnerov. „Z hľadiska úveru nie je rozhodujúce, či sú, alebo nie sú dlžníci manželia,“ dodáva Eliášová.

Vysporiadajte si dlhy


Ak sa manželia nevedia dohodnúť kto bude úver splácať mali by to riešiť cez právnika, aby sa nestalo to, že splácať nebude nikto a banka postupuje dá dom na exekúciu.

Dohodou pri rozvode sa vyhnete aj situácii, keď jeden z partnerov prestane splácať úver a banka môže vymáhať dlh od toho druhého.

Ak máte rozhodnutie o vyrovnaní bezpodielového spoluvlastníctva, kde je jasné napísané, že hypotéku má splácať manžel, ale nerobí tak, banka vás už nebude obťažovať.

Neprehliadnite

Ako sa zbaviť spoločného splácania


Problém môže nastať v tom, že hypotéky sa nebudete vedieť zbaviť, lebo banka nemusí súhlasiť s vypustením jedného dlžníka z úveru, ak ten druhý nemá dostatočnú bonitu.

V tom prípade sa poobzerajte po možnosťi, že k úveru miesto jedného z exmanželov pristúpi niekto iný.Prípadne spoločný byt či dom predajte a úver splaťte predčasne. 

„V prípade, že jeden z nich má dostatočný príjem na splácanie úveru, môže požiadať o vypustenie druhého manžela z úverového vzťahu čo je administratívne riešené Dodatkom k úverovej zmluve, ktorú podpisujú obaja manželia,“ vysvetľuje Monika Kohútová, UniCredit Bank v našej poradni.

Pri vypustení jedného dlžníka z úveru to banka bude brať ako zmenu v zmluve a zaúčtuje si za to poplatky, ktoré sa pohybujú od 60 do 160 eur.
Foto: BANKY.sk