Otvorenie účtu online v bankách nie je bežné

Autor: Andrej Dorič
13.01.2014 (17:00)

Založiť si účet bez toho, aby vás banka videla osobne a vy ste museli merať krok na pobočku je stále možné iba v niektorých bankách. 
 
Banky chcú poznať človeka, ktorému účet otvoria a vedieť o ňom čo najviac, a preto od vás budú vyžadovať v prvom rade doklady totožnosti.

U väčšiny stačí predložiť občiansky preukaz, prípadne pas, z ktorého si banka urobí fotokópiu. Ak zmeníte trvalý pobyt, mali by ste to banke neskôr nahlásiť.

Doba založenia účtu záleží na momentálnom stave na pobočke, kde prídete. Ak je tam ľudí habadej, môžete si počkať dlhšie, ale zvyčajne účet vybavíte do pol hodinky alebo hodinky. Matej Kubinec, hovorca online mBank, tvrdí, že u nich sa dá založiť účet v priebehu 15 minút.

Na pobočke vám banka dá na podpis viacero dokumentov o otvorení účtu, o prevzatí platobnej karty a o založení internetbankingu, ak ho chcete.

Niektoré banky (Tatra banka) vám dajú platobnú kartu na počkanie iné vám ju pošlú poštou alebo dajú vedieť, keď bude hotová a opäť musíte ísť na pobočku kvôli bezpečnosti. Z opatrnosti o zneužití PIN kódu ho banky tiež posielajú osve poštou a nie spolu s kartou.

Odporucame

Online iba niekde


Otvorenie účtu online zatiaľ na Slovensku ešte nie je bežné, avšak niektoré banky túto možnosť ponúkajú. Jedna z nich je direkt banka ZUNO. Funguje to tak, že účet si otvoríte na internete a banka vám zmluvu domov doručí kuriérom na podpis. Po ňom zmluvu môžete poslať späť banke.

„Prípadne, ak už máte účet v inej banke, dá sa to ešte rýchlejšie - stačí odfotiť dva svoje doklady (občiansky preukaz a vodičský preukaz alebo pas) a poslať si do ZUNO aspoň 1 cent zo svojho účtu v inej banke a zmluvu podpísať online,“ radí Juraj Karabínoš, produktový expert direct banky ZUNO.

Aj v mBank si môžete otvoriť účet cez kuriéra, ktorému musíte dať kópiu občianskeho preukazu. „Žiadosť o účet si môže zákazník zadať online a zmluvu mu doručí kuriér. Otvorenie účtu čisto online zatiaľ nemáme ale pracujeme na jeho implementácii,” dodáva Matej Kubinec, hovorca online banky.

Podobne to funguje aj v Sberbank. Vypíšete svoje základné osobné údaje a kontakt, naskenujete svoj občiansky preukaz a ďalší doklad totožnosti, napríklad vodičský preukaz a systém vygeneruje zmluvu k účtu, ktorú odsúhlasíte. "Na aktiváciu účtu je potrebné urobiť prvý prevod peňazí z vášho doterajšieho účtu," dodáva  Ľubomíra Chmelová, hovorkyňa Sberbank.

Aj OTP Banka podľa jej hovorcu Martina Šaba zatiaľ neposkytuje možnosť online otvorenia účtu, ale zvažuje takúto ponuku zaviesť v budúcnosti.

Cudzinci viac dokladov


Ak si chce otvoriť účet v banke cudzinec žijúci na Slovensku, potrebuje zvyčajne potvrdenie o trvalom alebo prechodnom pobyte alebo pas. OTP banka od cudzinca vyžaduje identifikačný doklad totožnosti vydaný štátom EÚ, cestovný pas alebo preukaz o povolení na pobyt. Občanom Česka stačí ak v banke (napr. ČSOB) ukážu svoj občiansky alebo vodičský preukaz.

mBank vyžaduje od cudzincov dva doklady pas plus kartu k trvalému pobytu, alebo k prechodnému pobytu.

Online účet bude pre cudzinca, ktorý by nechcel merať cestu na Slovensko problém, pretože väčšina bánk ho bude chcieť vidieť na pobočke. Elektronické podpisy zatiaľ nie sú na Slovensku veľmi rozšírené.
Foto: BANKY.sk